Synagoga w Chmielniku na Dzień Judaizmu pod znakiem pokoju
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 07 stycznia 2018 17:57    PDF Drukuj Email

Debata pomiędzy delegatami Judaizmu i Kościołów różnych wyznań, otwarcie wystawy „Kościół wobec Zagłady Żydów na Kielecczyźnie”, panel konferencyjny, ogłoszenie konkursu i degustacja kuchni żydowskiej – tak zapowiada się Dzień Judaizmu w dawnej synagodze w Chmielniku, zaplanowany na wtorek 16 stycznia. W tym roku obchodom w całej Polsce, organizowanym po raz 21., towarzyszy hasło: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” (Iz 57, 19).

Zgodnie z kilkuletnią tradycją organizatorów Dnia Judaizmu w Chmielniku, głównym punktem wydarzenia jest debata, tym razem skoncentrowana wokół zagadnień pokoju, pomiędzy delegatami Judaizmu, Kościoła rzymsko – katolickiego i autokefalicznego Kościoła prawosławnego.
Do debaty zostali zaproszeni:  ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski (duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego), ks. Stanisław Sadowski (Kościół rzymsko – katolicki), ks. dr Artur Aleksiejuk  (autokefaliczny Kościół prawosławny), rebecyn Miriam Szychowska  (gmina żydowska w Łodzi), Włodzimierz Kac (przewodniczący gminy żydowskiej w Katowicach.
Spotkanie w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”, czyli w murach dawnej synagogi w Chmielniku, rozpocznie się o godz. 12.
Na dawnym babińcu synagogi nastąpi otwarcie wystawy „Kościół wobec Zagłady Żydów na Kielecczyźnie”, przygotowanej przez „Świętokrzyski Sztetl”. Kuratorem wystawy jest historyk Ewa Kołomańska. Ekspozycja, za pomocą zdjęć i materiałów tekstowych, pokazuje motyw pomocy udzielanej społeczności żydowskiej przez parafie Kielecczyzny, indywidualnych duchownych, zakony, z przedstawieniem biogramów księży, czy pokazaniem wkładu biskupów kieleckich i sandomierskich w akcję pomocy.

alt

Z kolei w ramach panelu konferencyjnego, na temat „Chasydzkich wątków w Chmielniku”  powie dr Marek Maciągowski – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Referat pn. „Społeczność żydowska w Wodzisławiu - między kahałem, gminą, a parafią. Pokój i sąsiedztwo”  - przedstawi Michał Kazimierz Nowak.
Nastąpi także ogłoszenie kolejnej edycji konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, który od tego roku przyjmuje formułę ogólnopolską, będzie śpiew psalmów i degustacja kuchni inspirowanej kulinarną tradycją sztetli.
Patronat nad Dniem Judaizmu w Chmielniku objęli: biskup kielecki Jan Piotrowski, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, starosta kielecki Michał Godowski.
Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzień Judaizmu ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii oraz ukazywać antysemityzm jako grzech.
Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem. W tym roku ogólnopolskie  obchody odbędą się 17 stycznia w Warszawie.


Poprawiony ( wtorek, 09 stycznia 2018 18:03 )