Teatr im. Z. Żeromskiego na sztukę pt. „1946”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 28 listopada 2017 17:01    PDF Drukuj Email

16 grudnia odbędzie się kolejna premiera w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Będzie to spektakl pt. „1946” Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka. Kanwą spektaklu są tragiczne wydarzenia z 4 lipca 1946 roku, kiedy w Kielcach w wyniku pogromu zginęły 42 osoby narodowości żydowskiej. Twórcy spektaklu wracają do tych trudnych wydarzeń, jakie zapisały Kielce na kartach historii świata. W okresie niesłabnących nastrojów antysemickich plotka o porwaniu polskiego chłopca przez społeczność żydowską doprowadziła do nieszczęścia. Tłum przy współudziale służb mundurowych dokonał zbrodni, w wyniku której zginęło 40 osób. Dyskusje o pogromie kieleckim do dziś nie są wolne od emocji. Tragedia naznaczyła wiele pokoleń.

Wprowadzeniem w tematykę sztuki będzie projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Michała Sierleckiego i Krzysztofa Banacha „Pogrom w Kielcach”, który przybliża genezę tamtych zdarzeń i zarysowuje tło historyczne powojennych Kielc. Film będzie można obejrzeć 7 grudnia (czwartek) o godzinie 17.00 w Muzeum Dialogu Kultur.
Oskarżycielska narracja i wskazywanie palcem winnych straciła chyba w teatrze moc. Nie interesuje mnie gest konfrontacji. Bliższy mi jest gest zaproszenia do rozmowy – mówi Tomasz Śpiewak, autor sztuki „1946”. Spotkanie z filmem „Pogrom w Kielcach” w Muzeum Dialogu Kultur będzie wstępem do rozmowy na temat wydarzeń, które do dziś naznaczają Kielce i ich mieszkańców. To podróż po okruchach pamięci świadków tamtych czasów, ludzi, którzy brali udział w śledztwie, badali historyczne uwarunkowania tragedii. Swoimi wspomnieniami z uczestnikami spotkania podzieli się także gość specjalny – Marek Cecuła, światowej sławy artysta ceramik, dla którego pogrom jest bolesnym osobistym przeżyciem.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Tomasz Śpiewak
1946
reżyseria: Remigiusz Brzyk
tekst: Tomasz Śpiewak
scenografia i kostiumy: Iga Słupska i Szymon Szewczyk
muzyka: Szymon Szewczyk
asystentka reżysera: Dagna Dywicka
Obsada: Anna Antoniewicz, Dagna Dywicka, Magda Grąziowska, Ewelina Gronowska, Joanna Kasperek, Bartłomiej Cabaj, Janusz Głogowski, Edward Janaszek, Wojciech Niemczyk, Łukasz Pruchniewicz, Andrzej Plata, Dawid Żłobiński, *ze specjalnym udziałem Krzysztofa Kowalewskiego
Poprawiony ( niedziela, 03 grudnia 2017 17:05 )