Targi Regionalia i Lato 2017 – za nami
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 23 kwietnia 2017 19:54    PDF Drukuj Email

altPrzez trzy dni w Warszawie odbywały się targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych „Regionalia”. W trakcie targów zorganizowanych w Centrum targowo – Kongresowym MT Polska wręczone zostały też certyfikaty „Jakość  Tradycja”, przyznane producentom przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.


Po raz szósty do stolicy zjechali producenci tradycyjnej i regionalnej, zdrowej i zarazem ekologicznej żywności z Polski i kilku ościennych krajów.
W Centrum Targowo – Kongresowym MT Polska przy ulicy Marsa, zaprezentowali bogatą ofertę produktów znakomitej jakości i o wysokich walorach smakowych, które znajdziemy niestety jedynie w dobrych sklepach spożywczych bądź tych, które specjalizują się w sprzedaży zdrowej żywności.

alt

Oczywiście na targach nie mogło zabraknąć stoiska Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” z Kielc, znanego producenta przede wszystkim znakomitego majonezu i musztard. Ale nie tylko, bowiem prezentowane były też znakomite sosy (m.in. chrzanowy, curry, tatarski, czosnkowy oraz te, które na półkach sklepowych obecne SA od niedawna czyli cygański i amerykański), ketchupy, chrzan luksusowy czy wreszcie octy (w tym te ze smakiem czosnkowym, koperkowym oraz estragonowym).

alt

Tuż obok swoje miejsce znalazło stoisko firmy „Ankorp”, kontynuującej tradycję Galicyjskiej fabryki Octu i Musztardy „Gablenz i Syn”, mieszczącej się od 1880 roku na krakowskim Zwierzyńcu. Na stoisku pojawiły nie tylko najbardziej znane produkty czyli krem z gorczycy z miodem lecz także doskonałe musztardy: starofrancuska (będąca bardzo udanym połączeniem ziaren gorczycy czarnej i żółtej) oraz jałowcowa (bardzo ostra musztarda, wytwarzana z gorczycy czarnej i białej, dodatkiem ziaren jałowca).

alt

Ogromnym zainteresowaniem gości targów cieszyło się stoisko firmy Wiatrowy Sad Grażyny Wiatr z Kałęczewa, gmina Dmosin (woj. łódzkie), na którym można było spróbować i zakupić doskonałe soki tłoczone na zimno z dodatkiem owoców lub warzyw. Produkowane soki nie tylko są smaczne, ale zdrowe, bo nie zawierają konserwantów, wody i posiadają naturalnie występujące w owocach cukry. Wśród oferowanych znalazły się te, powstające z połączenia jabłka z m.in. agrestem, owocami róży, miętą, gruszką, selerem, pokrzywą, mniszkiem lekarskim czy wreszcie zielonymi jęczmieniem i owsem. Wszystkie niezwykle smaczne! Warto zapamiętać, że produkowane przez Wiatrowy Sad soki dostępne są w opakowaniach o objętości 0,3; 3 i 5 litrów (te dwa ostatnie z kranikiem, dzięki któremu łatwo jest napełnić szklankę bądź kubek, a soki nie są narażone na niekorzystny proces utleniania).

alt

Uwagę przyciągały sery korycińskie, serwowane na stoisku rodzinnej firmy Bielec ze wsi Alukowszczyzna w gminie Korycin (woj. podlaskie), słynącej z tradycyjnej produkcji sera korycińskiego, przysmaku będącego chlubą tradycji kulinarnej Podlasia. To ser dojrzewający produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego, z dodatkiem podpuszczki oraz soli. Obok sera z czarnuszką w firmie produkowane są te z dodatkiem m.in. ziół prowansalskich, czosnku niedźwiedziego, chili i oregano, bazylii, czosnku, żurawiny czy wreszcie orzechów włoskich.

alt

A skoro jesteśmy przy produktach branży mleczarskiej to warto też powiedzieć kilka słów o wyrobach z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie (woj. łódzkie), która istnieje od 1911 roku i znana jest z produkcji szerokiej gamy znakomitych serów, masła, maślanki, śmietany czy wreszcie kefiru. Jej wyroby wielokrotnie nagradzane były na Targach Mleczarskich Mleko – Expo, znalazły się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz otrzymały znak „Jakość Tradycja”, przyznany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.

alt

Targi Regionalia były doskonałą okazją do wręczenia certyfikatów „Jakość Tradycja”, bądź ich kontynuacji, które powędrowały na ręce przedstawicieli kilku firm z branży mleczarskiej, piekarniczo – cukierniczej, wędliniarskiej czy innych.

alt

Równolegle z Targami Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych odbywały się Targi Turystyki i Wypoczynku „Lato 2017”. To prezentacja ofert wypoczynku, rekreacji i usług zdrowotnych prezentowanych przez biura turystyczne, touroperatorów, uzdrowiska i obiekty sanatoryjne, regiony, gminy czy wreszcie miasta. Wśród tych ostatnich ciekawe propozycje przygotowały Suwałki (miasto organizator największego bluesowego plenerowego festiwalu w Polsce), Kielce (jedno z miast organizatorów turnieju w ramach rozgrywanych w naszym kraju w czerwcu Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO U 21), Międzyzdroje, Świnoujście czy Opatów.

alt

Wśród regionów niezwykle atrakcyjną okazała się oferta starostwa w Kartuzach, z bogatą i różnorodną informacją na temat specjałów kaszubskiej kuchni i ciekawych, godnych odwiedzenia obiektów turystycznych.

alt

alt

Poprawiony ( środa, 26 kwietnia 2017 20:47 )