Nadjechał elektryczny Solaris Urbino
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 21 września 2011 13:49    PDF Drukuj Email

Na targach TRANSEXPO zaprezentowane zostało najmłodsze „dziecko” firmy Solaris Bus&Coach z Bolechowa. To Solaris Urbino 8.9 LE o napędzie elektrycznym.
- Jest to ukoronowanie drogi, którą idziemy już od kilku lat – tak na konferencji prasowej, poprzedzającej oficjalną prezentację najnowszego pojazdu firmy Solaris Bus & Coach, powiedział Krzysztof Olszewski, współwłaściciel spółki.

Wspomniał o problemach jakie wyłoniły się przy konstruowaniu tego pojazdu (np. o zbyt dużej wadze baterii elektrycznych), o jego parametrach, osiągach czy innych danych technicznych. Mówił też, że wyprodukowany został z komponentów pochodzących od polskich wytwórców (m.in. w pojeździe zastosowano wspomniane baterie elektryczne od producenta z Warszawy).

alt

Solange Olszewska, małżonka i właścicielka reszty udziałów w spółce, oraz Małgorzata Olszewska, ich córka i zarazem Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, mówiły o dotychczasowych osiągnięciach firmy (m.in. sprzedaży pojazdów w Niemczech, projekcie realizowanym w Paryżu) i planach rozwojowych. To rodzinna firma, zatrudniająca 2200 pracowników w czterech zakładach, mająca 56.% udział w polskim rynku.

alt

Kilka chwil później, punktualnie o godzinie 13., jak to stało się tradycją tej firmy, w świetle jupiterów i przy dźwiękach „elektrycznej” muzyki, zaprezentowany został Solaris Urbino electric. Prezentacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczyła ilość kamer telewizyjnych (w tym np. TVNCNBC) i obiektywów aparatów fotograficznych (m.in. z PAP, GW czy innych gazet) wycelowanych na autobus.

alt

Pojazd zaprojektowany został przez grupę młodych konstruktorów z bolechowskiej fabryki; może na jednym załadowaniu baterii przejechać 100 kilometrów (potem przez 4 godziny należy baterie ładować), uzyskać maksymalną prędkość do 100 km/h i przewieźć 29 pasażerów na miejscach siedzących i drugie tyle na stojących. Pojazd ten został już gruntownie przetestowany pokonując w krótkim czasie dystans z Bolechowa do Kielc (z krótkim jednodniowym testowaniem na wrocławskich ulicach, gdzie zaprezentowany został Ministrowi Gospodarki i jego gościom).

alt

- Nie wiem ile ten autobus będzie kosztować. Wiem jedno, że to przyszłość i alternatywa dla pojazdów z napędem hybrydowym – dodał Krzysztof Olszewski.
Budowa Solarisa Urbino 8.9 LE electric została w części sfinansowana z pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
PS. Targi TRANSEXPO to nie tylko firma Solaris, ale i inni producenci z branży. To także hostessy, które swoją urodą i urokiem osobistym zachęcały do odwiedzin reklamowanych stoisk.

alt

Poprawiony ( środa, 21 września 2011 14:05 )