Wędrowali nocą przez Góry Świętokrzyskie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 18 czerwca 2014 09:45    PDF Drukuj Email

Ponad setka turystów z niemal całego kraju wzięła udział w jubileuszowym, 60. Ogólnopolskim Nocnym Górskim Rajdzie Świętokrzyskim. Nie zabrakło także uczestników z dalekiej Irlandii. Ten Rajd o jedna z dwóch najstarszych w Polsce imprez turystyki kwalifikowanej.

Do tegorocznego, jubileuszowego Rajdu napłynęło blisko 140 zgłoszeń m.in. z Radomia, Piekar Śląskich, Zduńskiej Woli, Lublina, Poniatowej, Pilawy oraz Warszawy. Nie zabrakło także uczestników z regionu świętokrzyskiego, w tym z Kielc, Zagnańska i Ćmińska. Co ciekawe, wśród zgłoszeń znalazło się jedno, które do Organizatorów dotarło aż z Irlandii, z blisko 80. tysięcznego Galway.
- Ciekawostką tej edycji Rajdu była 60. kilometrowa trasa specjalna z Wąchocka przez Bodzentyn do Samsonowa. Jednak największym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy cieszyła się trasa P3, najkrótsza, która wiodła z Masłowa. W sumie pojawiło się na niej blisko 40 osób – poinformował Konrad Bielecki, kierownik tegorocznego Rajdu.

alt

alt

alt

A skoro jesteśmy przy uczestnikach to warto dodać, że nestorem wędrowców był Janusz Popielarski, najmłodszym Maksymilian Młynarczyk, a tym, który odbył najdłuższą drogę by zameldować się na trasie był Piotr Młynarczyk (przyjechał specjalnie na Rajd z dalekiej Irlandii, z miasta Galway). Na mecie w Samsonowie, przy zabytkowej hucie „Józef”, pierwsi uczestnicy pojawili się już około godziny 3.

alt

Z racji jubileuszu Organizatorzy przygotowali także okolicznościowe znaczki i legitymacje, które trafiły do wszystkich, którzy w ONGRŚ wzięli udział, co najmniej 10 razy. W sumie wręczono ich 59.

alt

alt

Rajd to również współzawodnictwo. Wśród załóg podążających trasą motorową najlepszymi okazali się reprezentanci KTM „Krak” z Krakowa – Lidia i Jan Popiel. Kolejne miejsca zajęli: „Trzeźwe Koło Górskie Kielce” – Barbara i Marcin Lisowscy oraz Agnieszka Jaroszyńska i Tadeusz Otap z klubu „Klakson”, działającego przy oddziale Wojskowym PTTK w Chełmie.
W konkursie krajoznawczym (jak co roku obejmował pytanie dotyczące zagadnień związanych z Górami Świętokrzyskimi i terenem, po którym wyznaczone były trasy) kolejność miejsc była następująca: zwycięzcami zostali członkowie Klubu Turystyki Rowerowej „Orkan” z Radomia, którzy pokonali reprezentację Lublina i Częstochowy.

alt

Tegoroczny, jubileuszowy Rajd, to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne oraz logistyczne. I nie udałoby się go zorganizować, gdyby nie ogromna pomoc ze strony wielu instytucji i osób.
- Szczególnie chcielibyśmy podziękować za pomoc i zaangażowanie ze strony pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Centrum Informacji Turystycznej w Samsonowie, paniom Grażynie Sobczyk i Sylwii Pitera. Poza tym, jak co roku, naszą imprezę wsparła firma Sedyko z Radomia oraz panowie Paweł Rajchel i Andrzej Zugaj. Wszystkim serdecznie dziękujemy – dodał Łukasz Soból, prezes Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu.
Dodam na koniec, że nasz Pozytywny Portal Informacyjny www.polskajestpiekna.eu od kilku lat jest patronem medialnym Rajdu (oprócz tego fundatorem nagród rzeczowych dla najstarszego oraz najmłodszego uczestnika).
Choć tegoroczna edycja jednej z dwóch najstarszych imprez turystyki kwalifikowanej w Polsce już za nami, to w imieniu Organizatorów zapraszam na kolejny 61. Rajd. Do zobaczenia na trasach pięknych Gór Świętokrzyskich.

alt

Poprawiony ( czwartek, 19 czerwca 2014 10:03 )