Rywalizowali najlepsi górale i góralki
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 27 sierpnia 2017 23:12    PDF Drukuj Email

altPrzez dwa dni na trasach w gminie Ropa i Uście Gorlickie odbywały się Górskie Szosowe Mistrzostwa w Kolarstwie, w których wystartowało ponad 300 zawodników z kilkunastu klubów kolarskich z całej Polski. W wyścigu nie zabrakło także amatorów. Organizatorem zawodów był Małopolski Związek Kolarski, a wśród partnerów i sponsorów nagród znalazło się m.in. Uzdrowisko Wysowa S.A.

W sobotę i niedzielę na trasach powiatu gorlickiego rozgrywane były zawody o tytuł najlepszej kolarki i kolarza górskiego w naszym kraju. Na starcie w Uściu Gorlickim stanęło ponad 300 zawodników w kilku grupach wiekowych.
Jako pierwsi na 150 kilometrową trasę wyruszyli kolarze. W kategorii Elita najszybciej na mecie w Wysowej finiszował Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice), który trudną trasę pokonał ze średnią prędkością nieco ponad 37 km/h. Po nim na finiszowym podjeździe przy sanatorium „Biawena“ pokazali się kolejno: Adam Stachowiak (Voster Uniwheels Team), Emanuel Piaskowy (Team Huron), Jacek Morajko (Wibatech 7R Fuji), specjalizujący się w wyścigach MTB Adrian Brzózka (JBG-2 Professional MTB Team) i Michał Podlaski (Voster Uniwheels Team).

alt

alt

Po Elicie na trasę o długości 100 km wyruszyło 109 juniorów, a po nich na najkrótszy dystans 75 km wyjechało 122 juniorów młodszych. Pierwsi mieli do pokonania trzy pętle po 25 km oraz odcinek dojazdowy do Wysowej przez Śnietnicę i Hańczową o długości 25 km. Zwycięzcą wśród juniorów został 18. letni Jan Łamaszewski (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), który trase pokonał ze średnią predkością nieco ponad 36 km/h. Po nim na metę ze stratą 23 sekund wjechali: Mikołaj Konieczny (KKS Gostyń), Dawid Burczak (LKK ZM „Warmia“ Biskupiec), Adam Kuś (MLKS), a sześć sekund za nimi Dawid Migas (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team) oraz Kacper Wiszniewski (GKS Cartusia).

alt

alt

Najszybciej trudną, pełną podjazdów i krętych zjazdów trasę w kategorii juniorów młodszych pokonała siedmioosobowa grupa, z której finiszował 16. letni Jakub Byczkowski (UKS Moto Agbud Stelweld Jelcz). Dwie sekundy po nim na mecie zameldowali się: Adrian Marzec (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), Kacper Majewski (KKS Gostyń), Sebastian Stachula (KLKS „Azalia“ Brzóza Królewska“), Michał Jaskot (MKS Polkowice) oraz Dominik Kopiwoda (LKKS Górnik Wałbrzych).

alt

alt

Niedziela zdominowana została przez wyścigi kobiet i amatorów. Kolarki w kategorii Elita ścigały się na dystansie 100 kilometrów, na nieco zmodyfikowanej, biegnącej wokół Zalewu w Klimkówce równie morderczej trasie (szczególnie trudnym podjeździe pod Bielankę). Ze startu w Uściu Gorlickim wyruszyły w tej kategorii 22 zawodniczki. Jako pierwsza linię mety po blisko kilometrowym podjeździe w Wysowej przecięła 19. letnia Aurela Nerlo (Mat Atom Deweloper) z czasem 3:12:01. Dwie minuty i dziewiętnaście sekund po niej finiszowała koleżanka z grupy Marta Lach, a potem kolejno Nikol Płosaj (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik) oraz blisko pięć minut później koleżanki z Mat Atom Deweloper Katarzyna Wilkos, Monika Brzeźna i Ewelina Szybiak.

alt

alt

Na starcie wyścigu juniorek na dystansie 75 km stanęło 26 zawodniczek, a najlepszą na finiszu okazała się 18. letnia Karolina Kumięga grupy z Torunia (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), która trasę pokonała w 2:36:39 ze średnią prędkością blisko 29 km/h. Kolejne z identycznym czasem sklasyfikowane zostały: Ewelina Sikora (WLKS Krakus – BBC Czaja), Kinga Kalembkiewicz (KLKS „Azalia“ Brzóza Królewska), Wiktoria Kierat (MKS Polkowice), Joanna Golec (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik) a 39 sekund po nich Marta Jajczak (MLKS Wieluń).

alt

alt

Wreszcie wśród 53 juniorek młodszych, które do pokonania miały dystans 50 kilometrów najlepszą okazała się 15. letnia Zuzanna Olejniczak (KKS Gostyń). Kolejne miejsca zajęły: Brygida Piersiak (KLKS „Azalia“ Brzóza Królewska), Julia Rusnarczyk (WLKS Krakus – BBC Czaja), Natalia Krześlak (Klub Kolarski Skan Bike Team Opole), Julia Kowalska (LKKS Górnik Wałbrzych) oraz Karolina Stępień (LKKS Lityński Bełchatów).
Jeśli chodzi o amatorów, to organizatorzy wyników tej kategorii nie podali. Organizatorem zawodów był Małopolski Związek Kolarski, a wśród partnerów znalazło się m.in. Uzdrowisko Wysowa S.A.