Chmielnicki „tłusty z przyprawami” zdobywa klientów
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 10 kwietnia 2019 15:19    PDF Drukuj Email

Minęło ledwie kilka miesięcy od chwili, gdy na rynku pojawił się nowy wyrób z okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku. Mam na myśli ser „tłusty z przyprawami”, który zagościł na sklepowych półkach i niemal od razu zdobył serca, a raczej podniebienia wielu klientów głównie w regionie Świętokrzyskim. Teraz z racji współpracy z jednym ze znanych dystrybutorów żywności i właścicieli sklepów z jej szerokim asortymentem, pojawi się w całym kraju.


Tego można się było spodziewać i to w chwili, gdy trwały pierwsze próby połączenia smaku i jakości doskonałego sera wytwarzanego w firmie z tradycjami oraz mieszanki przypraw ziołowych specjalnie skomponowanej dla niego. Tak rodził się sukces sera „twarogowego tłustego z przyprawami”, który od kilku miesięcy jest dostępny na rynku. Najpierw zdobywał ten lokalny, świętokrzyski. Poźniej za sprawą współpracy z właścicielem znanej i docenianej przez konsumentów marki wyrobów żywnościowych z Rajbrotu (specjalizującej się przede wszystkim w produkcji i dystrybucji wędlin) zaczął trafiać na stoły konsumentów w całej Polsce.
Jacek Bracichowicz, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku, pytany o szczegóły umowy uchylił się od odpowiedzi wyjaśniając, że jest to przedmiotem tajemnicy handlowej. Podkreślił i potwierdził fakt długoletniej współpracy ze wspomnianym dystrybutorem żywności.
Nam udało się ustalić, że dla „Bacówki” chmielnicka spółdzielnia produkuje też masło i „klinkę”. Więc jeśli chcecie poznać smak czy jakość wyrabianych metodami tradycyjnymi wyrobów z mleczarni z ulicy Polnej to szukajcie ich nie tylko pod własnym znakiem firmowym. Zaręczam, że naprawdę warto!

Poprawiony ( poniedziałek, 13 maja 2019 11:09 )