Tu zajrzeć zawsze warto…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 15 lutego 2019 08:01    PDF Drukuj Email

Jest jedną z firm, która znajduje się w prestiżowym projekcie Świętokrzyska Kuźnia Szlaków. Jej wyroby znane są nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także w sąsiednich, w stolicy Małopolski i na Górnym Śląsku.Chmielnicka Spółdzielnia Mleczarska należy do najstarszych tego typu firm w województwie świętokrzyskim. Początki jej historii sięgają roku 1925, kiedy to w Drugni koło Stopnicy została powołana przez grupę miejscowych rolników Spółdzielnia zajmująca się skupem mleka. Mleko to później przerabiane było na masło i rozprowadzane do kupców.
Obecna OSM przy ulicy Polnej w Chmielniku jest spadkobierczynią tej Spółdzielni i pracuje na jej bazie, ale koleje losu, jej przetrwanie, zasługują co najmniej na scenariusz filmu dokumentalnego. Spośród swoich wyrobów, dwa sztandarowe produkty oferowane na szlaku Świętokrzyska Kuźnia Smaków, a zwłaszcza masło, zasługują na szczególne polecenie ze względu na swoisty smak i metodę wytwarzania, "jak za dawnych lat". To samo masło w 2012 roku otrzymało nagrodę krajową „Perła” ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”.

alt

Produkty OSM w Chmielniku dostępne są przez cały rok m.in. w sieci sklepów Lewiatan, PSS „Społem” w Kielcach i Busku – Zdroju, Makro czy innych. Można je także kupić w hurtowni w Krakowie przy największym targowisku czyli placu Ibramowskim i Katowicach.

Poprawiony ( czwartek, 14 marca 2019 07:23 )