Warto podążyć „Kulinarnymi Szlakami Regionu Łódzkiego”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 03 lutego 2019 13:04    PDF Drukuj Email

Ta niezwykła mapa leży na półce w mojej biblioteczce i choć mam ją w swoich zbiorach od jakiegoś czasu, to dopiero dziś doceniam jej wartość.

Jakiś czas temu, na jednej z wielu imprez targowych, w moje ręce wpadło ciekawe wydawnictwo - mapa, której wydawcą jest Urząd Marszałkowski w Łodzi. Mapa nosi tytuł „Kulinarne Szlaki Regionu Łódzkiego” i stanowi niezwykły przewodnik po smakach będących domeną tego województwa. I choć została wydana dobrych kilka lat temu to wciąż zawarta w niej treść jest aktualna. Ba, zachęca do spróbowania tej żywności czy potraw będących skarbem kulinariów regionu.

Zawiera kilka działów, w tym m.in wyroby piekarnicze i cukiernicze; przetwory, warzywa, owoce i grzyby; miody; gotowe dania i potrawy; produkty mleczne czy wreszcie mięsa oraz produkty mięsne. Nie brakuje też informacji o nalewkach czy innych wyrobach alkoholowych.

alt


Jak na mapę przystało są na niej zaznaczone miejsca, w których znajdziemy te „atrakcje” dla naszego ciała, opisane na odwrocie wydawnictwa bądź w jego legendzie.

Całość dopełnia bardzo atrakcyjna szata graficzna.

Polecam to wydawnictwo wszystkim, bez względu na preferencje kulinarne.

Poprawiony ( poniedziałek, 11 marca 2019 07:30 )