Przypomnieli o tradycyjnych smakach
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 27 października 2018 16:46    PDF Drukuj Email

Spotkali się członkowie podmiotów tworzących szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”. Wśród obecnych była tez reprezentacja OSM w Chmielniku, jednego z producentów znakomitych, wytwarzanych metodami tradycyjnymi serów i masła chmielnickiego. Spotkanie było okazją do wręczenia certyfikatów ŚKS 17 nowym podmiotom z pięciu powiatów.


Ponad 200 osób, smakoszy żywności tradycyjnej, przedstawicieli instytucji współpracujących z Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, inspekcji sanitarnej i weterynaryjnej sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem zdrowotnym żywności, Polskiej Organizacji Turystycznej i wielu zaproszonych gości wzięło udział w wydarzeniu mającym za zadanie promowanie oferty szlaku kulinarnego „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”.
Głównym punktem wydarzenia było uroczyste wręczenie certyfikatów ŚKS 17 nowym podmiotom z pięciu powiatów: jędrzejowskiego, kazimierskiego, koneckiego, skarżyskiego i włoszczowskiego, uczestniczącym w projekcie „Świętokrzyska Kuźnia Smaków - lokalna marka” realizowanym w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

alt

Dzięki projektowi oferta ŚKS wzbogaciła się o kolejne produkty tradycyjne i potrawy regionalne charakterystyczne dla woj. świętokrzyskiego, o czym mogli się przekonać uczestnicy imprezy smakując ich na specjalnych stanowiskach przygotowanych przez nowo nominowanych oraz pozostałych członków szlaku kulinarnego, którzy licznie przyjechali do Tokarni prezentować swoją ofertę. Wśród prezentowanych produktów z oferty ŚKS znalazły się między innymi: słynny „twaróg chmielnicki półtłusty” i „masło chmielnickie” z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku, kiełbasa łosieńska, polędwiczki świąteczne Prokopa i salceson cwaniak od „Bogusia” z Łosienia, pączek opatowski z Cukierni „U Szarego”, wino gronowe Sandomirius z „Winnicy Sandomierskiej” od Małkiewicza, soki jabłko z rokitnikiem od J@BUSKO,  bułka dziabana z piekarni Sajeckich z Wąchocka, kiełbasa od Bonarka oraz wiele innych produktów, których nie sposób wymienić. Restauratorzy i gospodarstwa agroturystyczne przygotowały zaś potrawy kuchni regionalnej i lokalnej. Można było posmakować między innymi: zalewajki z „Bałtowskiego Zapiecka”, drągołów z „Magii Sabatu”, grycoków z „Szafranowego Dworu”, kwaśnicy sandomierskiej z pierożkami z jagnięciną z Agrotur „Wojtasówka”, byków daleszyckich z gospodartswa agroturystycznego „U Zosi”, żołądków rakowskich od Łączkiewicza i wiele innych smakowitości.


Poprawiony ( sobota, 24 listopada 2018 17:06 )