Doskonały na świąteczny sernik
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 16 grudnia 2017 19:37    PDF Drukuj Email

altTradycyjnie już w okresie świąteczno – noworocznym w sklepach pojawi się ser chmielnicki półtłusty, sprzedawany w opakowaniach o masie 1. kg (tzw. wiaderkach). Ten produkt szczególnie upodobali konsumenci ceniący sobie smak naturalnych wypieków, przede wszystkim tradycyjnego sernika.

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Oprócz codziennej krzątaniny związanej z porządkami, planujemy też zestaw potraw, które maja pojawić się na świątecznym stole. Obok ryb, pierogów, bigosu czy też innych potraw (w zależności od regionu) na Wigilijnym czy świątecznym stole nie może zabraknąć słodkich wypieków w postaci przed wszystkim makowca czy sernika. Ten najsmaczniejszy powstaje na bazie sera półtłustego z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku. Jak co roku producent przygotował dla swoich wiernych klientów niespodziankę.  
- Tradycyjnie w okresie przedświątecznym na sklepowe półki trafia twaróg chmielnicki półtłusty w opakowaniach o masie 1. kilograma – w tzw. „wiaderkach”. To gotowy produkt, doskonale nadający się do wypieków, przede wszystkim tradycyjnego sernika i innych ciast, naleśników czy serowych deserów – wyjaśnia Jacek Bracichowicz, prezes chmielnickiej spółdzielni.

alt

Warto dodać, że ser ten pozbawiony jest konserwantów i innych dodatków, przez co zachowuje konsystencję i smak tradycyjnego, nagrodzonego certyfikatem „Jakość Tradycja” sera chmielnickiego półtłustego. Szukajcie więc tego produktu na sklepowych półkach w sieci PSS „Społem”, „Lewiatan” czy innych dobrych sklepach. Naprawdę warto!

Poprawiony ( niedziela, 17 grudnia 2017 19:44 )