Chmielnicka osełka zmienia opakowanie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 03 sierpnia 2017 08:24    PDF Drukuj Email

altW sprzedaży pojawiła się już nowość z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku. Chodzi o „masło chmielnickie”, który pakowane jest teraz w mniejszą, 200 gramową osełkę.

Masło należy do grupy najszlachetniejszych tłuszczów jadalnych. A to wytwarzane w zakładzie przy ulicy Polnej w Chmielniku jest doskonałym przykładem wspomnianej tezy. Produkowane jest w sposób tradycyjny, bez dodatków konserwujących, według sprawdzonej i od lat nie zmienionej technologii.
- To prawda, czego dowodem jest przyznawany nam przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego znaku „Jakość Tradycja”. Tu wspomnieć należy, że ten certyfikat jest od 10 lat oznaczeniem jakość żywności uznawanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – z dumą wyjaśnia Jacek Bracichowicz, prezes OSM w Chmielniku, producent wspomnianego masła.
O walorach smakowych, jego aromacie świeżego wiejskiego masła, przywołującym wielu czasy młodości informowałem wielokrotnie. Dziś do tych informacji chciałem dodać kolejną, że spółdzielnia z Chmielnika wypuściła na rynek nowość. Obok „masła chmielnickiego” formowane w 200 gramowe kostki, pojawiła się osełka pakowana w estetyczne pojemniczki o identycznej gramaturze.

alt

- To poszerzenie oferty i zarazem odpowiedź na zapotrzebowanie rynku oraz sygnały od konsumentów naszych wyrobów, którzy obok wartości smakowych zwracają uwagę również na wygląd opakowania – dodał prezes Bracichowicz.
Na koniec dodać należy, że osełkę „
masła chmielnickiego” w nowych, mniejszych opakowaniach należy szukać w sklepach m.in. sieci PSS „Społem”, „Lewiatan” w Kielcach, Busku – Zdroju, staszowskiego „GS”, kieleckiej hali „Makro” i „E’Leclerc”, a także na Górnym Śląsku, we wszystkich sklepach zaopatrujących się w hurtowni w Katowicach – Stawikach i Dąbrowie Górniczej.
Smacznego!

Poprawiony ( sobota, 05 sierpnia 2017 08:35 )