Zaproszenie na Festiwal Cedynia na okrągło
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 10 października 2015 09:11    PDF Drukuj Email

Festiwal „Ce-dynia na okrągło” to pierwsza z cyklicznych imprez prezentujących lokalne produkty naszego regionu i podsumowanie konkursu na dynię z Cedyni. W maju tego roku, mieszkańcy posadzili nasiona dyni z ubiegłorocznych zbiorów, by stworzyć swój własny produkt regionalny. Będziemy świadkami tworzenia się "nowej tradycji". Festiwal odbędzie się w sobotę 17. października.

Jak deklarują Organizatorzy podczas festiwalu zaprezentowana zostanie kuchnia ekologiczna, regionalna, ze zdrową żywnością. Goście imprezy zapoznani zostaną też z tajnikami kuchni zachodniopomorskiej, na podstawie której stworzona będzie wspólnie własna książka kucharska. W tym roku uczestnicy Festiwalu gotować będą z mistrzem kuchni panem Grzegorzem Russakiem - dr nauk rolniczych i autorem programu telewizyjnego "Smaki Polskie", niezależnym ekspertem kulinarnym, prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, propagatorem i autorytetem kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienitym gawędziarzem. Na cedyńskim rynku odbędzie się uczta dla miłośników dziczyzny połączonej z dynią. Na uczestników będą czekać stoiska z regionalnymi produktami, przetworami, rzemiosłem artystycznym. Odbędą się również warsztaty ceramiki, mozaiki. Do wspólnej zabawy zaprosi „Cyrk na kółkach”. Nie zabraknie również zabaw i gier dla dzieci i młodzieży. Festiwal będzie także okazja do prezentacji amatorskich zespołów muzycznych.
Wyczekiwanym punktem Festiwalu będą konkursy na największą dynię, najdziwniejszą dynię oraz oryginalną potrawę z dyni. Organizatorzy nagrodzą także pomysły związane z wykorzystaniem dyni jako motywu w sztuce: rysunek, malarstwo, fotografia, jesienne dekoracje dla domu i stołu.
W Muzeum Regionalnym odbędą się spotkania i wykłady o zdrowej żywności i zdrowym stylu życia, oraz na temat przedsiębiorczości organizacji pozarządowych. Spotkamy się także z autorem pomnika Orła na Górze Czcibora, laureatem nagrody Pro Arte 2015 – Stanisławem Biżkiem. Koncert poezji śpiewanej Ryszarda Leoszewskiego przeniesie nas w magiczny klimat cedyńskiej jesieni.
Program wydarzenia adresowany jest nie tylko do mieszkańców regionu, ale także sąsiadów z partnerskich gmin w Niemczech. Festiwal ma na celu promocję atrakcji turystycznych i produktów regionalnych województwa zachodniopomorskiego.

Więcej informacji na stronie Organizatora.


Poprawiony ( środa, 14 października 2015 09:17 )