ORP Fala i ORP Władysławowo już na lądzie
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 17 sierpnia 2012 09:05    PDF Drukuj Email

Zakończyła się skomplikowana operacja wyciągania z wody i ustawienia na specjalnych, betonowych podstawach dwóch okrętów wojennych. W ten sposób coraz realniejszy kształt przybiera koncepcja utworzenia w Kołobrzegu Skansenu Morskiego.

W sobotę 3. sierpnia o godzinie 9. okręt muzealny ORP Władysławowo został uniesiony ponad taflę wody i posadowiony na lądzie. Tak zakończył się pierwszy etap realizacji na nabrzeżu remontowym w Porcie Rybackim w Kołobrzegu niezwykle skomplikowanej operacji we współczesnej historii polskiego muzealnictwa: slipowania dwóch okrętów wojennych na specjalnie przygotowane betonowe podstawy pod stępkę jednostek. Kolejnym krokiem po precyzyjnym ustawieniu obiektów w osi, będzie zbudowanie podpór stabilizujących i zabezpieczających okręty przed przewróceniem. Operacja była wykonywana za pomocą dźwigu firmy Herkules S.A. o nośności 700 ton, który obsługuje operator, pan Zenon Trepczyk. Z danych przekazanych przez pracowników realizujących całą akcję, wynika, iż okręt po zważeniu na lądzie ma 172 tony ( wcześniej szacowano 170 ton), dźwig wraz z przeciwwagami (balastami) waży 590 ton, a sam okręt wraz z zawiesiami osiągnął wagę 190 ton. Nad przebiegiem operacji od samego początku czuwali także pracownicy kołobrzeskiego Muzeum.

alt

alt

Kolejny okręt muzealny – ORP Fala – został następnego dnia podholowany pod nabrzeże. Wcześniej zacumowany był przez ostatnie 10 miesięcy w basenie sportowym - na terenie Punktu Bazowania Marynarki Wojennej. Operacja jego wyslipowania na nabrzeże miała rozpocząć się we wtorek 7. sierpnia. Jednak z uwagi na silny wiatr, który od kilku dni daje się we znaki rybakom, mieszkańcom Kołobrzegu i licznie odwiedzającym go turystom, została przerwana i odłożona w czasie. Dopiero dzień później o godzinie 14.15 - okręt został wyciągnięty z wody i ustawiony na podporach, a pracownicy firmy budowlanej rozpoczęli niemal natychmiast prace stabilizujące obiekt. Waga okrętu to 184 tony.

alt

Warto podkreślić, że przygotowania do wyciągnięcia okrętów trwały kilka tygodni i były jednym z etapów budowy Skansenu Morskiego w Kołobrzegu, projektu, którego koncepcja powstała w 2009r za ówczesnego dyrektora Muzeum Oręża Polskiego, dr Hieronima Kroczyńskiego. 

alt

Tego typu prezentacja okrętów - możliwość obejrzenia jednostki w całości na lądzie - ma miejsce jak dotąd tylko w Muzeum im Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej. Od 1988r prezentowany jest tam kuter torpedowy 664 ORP Odważny. Natomiast kołobrzeska ekspozycja będzie największą w Polsce pod względem liczebności jednostek pływających. Dodać należy, że w innych miastach znajdują się inne okręty lub statki: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni dysponuje okrętem muzealnym ORP Błyskawica, zacumowanym w gdyńskim Porcie, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje zacumowany przy swojej siedzibie na Ołowiance - masowiec o napędzie parowym SS Sołdek oraz żaglowiec szkolny SV Dar Pomorza.

alt

PS. Wizualizacje wykorzystane w tym materiale pochodzą ze strony internetowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.


Poprawiony ( niedziela, 19 sierpnia 2012 10:05 )