Z wizytą w zachodniopomorskim Skansenie Chleba
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 11 sierpnia 2012 12:29    PDF Drukuj Email

Chleb maślankowy, słonecznikowy, seniora czy wreszcie chleb sarmacki te gatunki „naszego powszedniego” można skosztować w niezwykłym miejscu, tuż przy głównej drodze wiodącej do grodu u ujścia rzeki Parsęty.

Przy głównej drodze krajowej nr 11 z Koszalina do Kołobrzegu, na granicy miejscowości Sianożęty i Ustronie Morskie, przycupnęła wiejska chata zbudowana techniką muru pruskiego. Stylizowana na XIX. wieczny obiekt przykryta jest strzechą z trzciny. Obok sporych rozmiarów parking czeka na zmotoryzowanych turystów. Warto choć na chwilę zdjąć nogę z gazu i skręcić nań, by zajrzeć do wnętrza chaty. Tam na turystów czeka niespodzianka. Nie tylko wiele gatunków gotowego, wypiekanego na miejscu chleba (m.in. maślankowego, sarmackiego czy pańskiego, ale też wędliny pochodzące od miejscowego wytwórcy. Właściciele skansenu, Mirosława Raczkowska – Sobańska i Zdzisław Sobański, oferują też inne produkty wytwarzane w ich firmie, w tym ekologiczne mąki, kasze, makarony wytwarzane według tradycyjnych przepisów kiszone lub konserwowe ogórki i wiele innych. Także miłośnicy pochodzących od niezwykle pracowitych pszczółek produktów też znajdą dla siebie wiele gatunków miodów.W każdym razie półka z tymi produktami przedstawia się imponująco.

alt

Istotą skansenu jest nie tylko możliwość zrealizowania zakupu wspaniałych wyrobów, ale przede wszystkim poznanie i czynne uczestnictwo w procesie wypieku chleba, od chwili zmielenia ziarna w prawdziwych, kamiennych żarnach, poprzez dodanie do mąki zakwasu aż do chwili wyjęcia gotowego produktu z pieca chlebowego opalanego drewnem bukowym.

alt

A jeśli komuś zachce się coś więcej rzucić na przysłowiowy „ruszt” to może skosztować pysznego żurku podawanego w wykrojonym, specjalnie do tego celu przygotowanym małym bochenku chleba.
Dodam, że dla łakomczuchów gospodarze przygotowali też bogatą i różnorodną ofertę ciast, w tym m.in. tradycyjną drożdżówkę posypaną kruszonką, ciasto orkiszowo – czekoladowe i in.
Obiekt czynny jest przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 10. do 20.

alt

alt

alt


Poprawiony ( czwartek, 06 września 2012 19:31 )