Zajrzyj do „Czerwonego Ratusza”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 04 stycznia 2019 16:00    PDF Drukuj Email

Jest jednym z bardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych w Szczecinie. Mam na myśli budynek dawnego Ratusza miejskiego, zbudowanego z czerwonej cegły. Budynek znajduje się niemal w centrum miasta, przy placu Stefana Batorego.

2 listopada 1875 roku miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę miejskiego ratusza w Szczecinie, choć pierwotnie władze miasta zakładały budowę swojej siedziby dużo wcześniej, już w 1856 roku.
Prace budowlane trwały nieco ponad trzy lata i zostały zakończone 10 stycznia 1879 roku. Projekt ratusza, nawiązujący do klasycznego nurtu gotyckiego, wykonał szczeciński radca Konrad Kruhl.

Budowla usytuowana została na skarpie. W wyglądzie dominują liczne sterczyny, a sam obiekt wzniesiono na planie prostokąta z dwoma ryzalitami na narożach i w środku od strony pl. S. Batorego. Zaprojektowany od strony elewacji wschodniej taras i dwubiegowe schody miały na celu podkreślenie funkcji reprezentacyjnych gmachu.
Od strony zachodniej fasada ratusza uzyskała równie okazały charakter. Wejście poprzedzono arkadowym portykiem, zdobionym figuralnymi rzeźbami. Znajdujące się we wnękach nad filarami alegoryczne postacie symbolizują "Przemysł", "Rolnictwo", "Żeglarstwo" i "Wiedzę" - czyli cztery źródła potęgi Szczecina.

Rzeźby (każda o wysokości 120 cm) zostały wykonane przez znanego niemieckiego artystę Emila Steinera w 1869 roku. Wspomniana wcześniej fasada budynku jest zdobiona m.in. balkonami, wieżyczkami oraz tarczami herbowymi Szczecina z wicią kwiatu akantu, znajdującymi się w zwieńczeniu otworów okiennych.
Podczas adaptacji strychu ratusza na mieszkania w 1939 ostre sterczyny, które niegdyś wieńczyły lizeny ścian zewnętrznych zastąpione zostały przez niewysokie słupki. Pomimo tego budowla zachowała swój lekki i wysmukły charakter.
Do wnętrza ratusza prowadzi klatka schodowa zdobiona tralkami w formie ażurowych, ostrołukowych arkadek. Samo wnętrze jest niezwykle ciekawe; np. korytarz i sala kawiarniana mają sklepienie krzyżowo – żebrowe. We wnętrzu klatki schodowej znajduje się herb Szczecina z 1660 roku, przeniesiony ze starego ratusza i wmurowany w ścianę. Zarząd Miasta mieścił się tutaj do roku do 1945 roku.

alt

Zniszczony w wyniku podpalenia przez niemieckie bojówki pod koniec II wojny światowej gmach został odbudowany w latach sześćdziesiątych poprzedniego stulecia.
Obecnie znajdują się w nim biura instytucji państwowych tj.: Urząd Morski, który zarządza budynkiem, Urząd Żeglugi Śródlądowej, Izba Morska przy Sądzie Wojewódzkim, Samorządowe Kolegium Odwoławcze i inne. W dolnej części gmachu mieści się m.in. Business Club. W latach 2008 - 2014 wszystkie elewacje budynku zostały poddane renowacji. W roku 2015 wyremontowano też główny hall z klatką schodową.

Poprawiony ( poniedziałek, 04 lutego 2019 08:46 )