"Podróżniczka" zdobi Kołobrzeg
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 11 grudnia 2018 15:18    PDF Drukuj Email


altPierwotnie była elementem stanowiącym atrakcję części uzdrowiskowej miasta, ale później rzeźba przeniesiona została do jego centrum, nieopodal ratusza, katedry i siedziby urzędu miasta. Chodzi o rzeźbę młodej dziewczyny robiącej sobie selfie, która od ponad roku stoi w mieście nad Parsętą.


Kraków ma swojego Smoka wawelskiego, Warszawa rzeźbę Syrenki, w Toruniu przypominają o Koperniku, we Wrocławiu "rozsiały się" skrzaty a w Nowym Sączu o tradycjach kolejarskich miasta przypomina rzeźba maszynisty udającego się do pracy, na dworzec.
Kołobrzeg zaś od ponad roku (obok opisywanego niedawno pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego) zdobi inna, wykonana z brązu rzeźba.

Ponad 50 tysięcy złotych kosztował ten pomnik przedstawiający młodą dziewczynę z walizą robiącą sobie tzw. selfie.

alt

Pierwotnie pomnik ustawiony był w strefie uzdrowiskowej, przy ulicy Westerplatte. Jednak przez długi czas stawała się atakiem nieznanych wandali, czego w konsekwencji była kradzież kijka do selfie, stanowiącego jeden z nieodłącznych elementów rzeźby.
Dlatego też władze miasta zdecydowały o przeniesieniu pomnika do centrum, w okolice katedry, ratusza i magistratu. Ich zdaniem będzie tam zdecydowanie bezpieczniejsza. Jak zdecydowali, tak zrobili. "Podróżniczka" stanęła u zbiegu ulic Ratuszowej i Armii Krajowej, stanowiąc kolejną atrakcję miasta nad Parsętą. A teraz wielu gości, kuracjuszy czy turystów, nader chętnie fotografuje się na tle wspomnianej rzeźby.

Poprawiony ( niedziela, 06 stycznia 2019 15:33 )