Zachodniopomorskie
Jest miasta oknem na świat...
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 15 października 2018 19:12    PDF Drukuj Email

altPort morski w Kołobrzegu to nie tylko w sezonie letnim jedna z atrakcji turystycznych miasta, dodatkowo zarządzana przez spółkę odpowiedzialną za infrastrukturę stanowiącą jego część, ale przede wszystkim przysłowiowe „okno na świat” miasta położonego przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 20 listopada 2018 19:54 )
 
Odwiedźcie Gryfice, bo warto…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 06 września 2018 18:33    PDF Drukuj Email

altTu ludzie osiedlali się już w XIII wieku, tuż obok istniejącej wówczas przeprawy przez rzekę Regę. To książę Warcisław III nadał miastu prawa, a nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od następcy wspomnianego księcia,  jego kuzyna Barnima I.  Brzmiała ona wówczas: Gryfia Góra – miasto nad Regą (łac. Civitat Griphemberch super Regam) lub niemieckiej nazwy Greif lub Grief, oznaczających gryfa.  Dziś Gryfice to ośrodek administracyjny, w którym mieszczą się władze samorządowe miasta i powiatu.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 26 października 2018 09:51 )
 
Festiwal „Cedynia na okrągło”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 28 sierpnia 2018 10:03    PDF Drukuj Email

altCedynia przygotowuje się do organizacji kolejnej edycji polsko-niemieckiego festiwalu Cedynia na okrągło. Festiwal przyjął się jako „święto dyni”, jednak jest to coś więcej. Wydarzenie jest spotkaniem wielu aktywnych obywateli, rękodzielników i rzemieślników, którzy pragną zaprezentować swój warsztat. Jest to także okazja do pochwalenia się swoimi zdolnościami kulinarnymi i potrawami, wśród których w tym roku królować będzie ryba.Dokładnie miesiąc pozostał do kolejnej edycji organizowanego w tym pięknym zakątku Polski i województwa zachodniopomorskiego festiwalu „Cedynia na okrągło”.
Cedynia, jako gmina, w której znajdują się znakomite walory wędkarskie, odbywają się zawody spinningowe oraz spotkania stowarzyszeń wędkarskich, postawiła w tym roku na produkty rybne i znaczenie akwenów wodnych w lokalnym przemyśle. W tym roku organizatorzy planują formuły festiwalu, poprzez zamknięcie ulic i stworzenie wokół placu Wolności mnóstwa alei tematycznych.
Na ulicy Staromiejskiej będzie wejście do festiwalu „przez las”, później przez ogrody i pola. Organizatorzy zachęcają do udziału w wydarzeniu i pomocy przy stworzeniu niezwykłego klimatu tego festiwalu. Zapraszamy m.in. do przyjazdu i przygotowania stoiska, aby goście uczestniczący w festiwalu mogli dowiedzieć się również wielu ciekawostek o naszych zachodnich sąsiadach. Od lat Cedynia buduje partnerstwo na linii Szczecin – Cedynia – Berlin, a w przyszłości planowana jest budowa trans granicznej turystycznej marki.
Zgodnie z deklaracjami organizatora celem jest, aby (…) „każdy kolejny tworzony przez nas festiwal był lepszy od poprzedniego. W ubiegłym roku przybyło do nas ponad 50 wystawców z różnych stron województwa zachodniopomorskiego i nie tylko. Pragniemy, aby w tym roku było ich jeszcze więcej, ale aby wystawcy mieli korzyść i satysfakcję z przedstawienia swojego warsztatu, potrzebni są jeszcze goście chętni do konsumpcji. Dlatego też zachęcamy również do zorganizowania autokarów, które dowiozą naszych gości do Cedyni (…)”.
W programie festiwalu przewidziano mnóstwo atrakcji dla każdego pokolenia, między innymi ciekawe debaty, warsztaty tematyczne, koncerty, a także animacje dla dzieci oraz dmuchane zamki i wiele zabaw ruchowych. Wszystko to po to, aby jednoczyć lokalne społeczeństwo i wypromować cedyński festiwal. Odbędzie się on w sobotę 29 września.

alt

Szczegółowy program festiwalu czytelnicy znajdą na plakacie.


Poprawiony ( wtorek, 02 października 2018 10:11 )
 
Zaliczane są do popularniejszych bałtyckich kąpielisk
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 25 sierpnia 2018 16:47    PDF Drukuj Email

altChoć jest miejscowością z niewielką liczbą stałych mieszkańców, to latem przez jej centrum trudno przejść. Sprawiają to oczywiście turyści, którzy licznie do tego popularnego kąpieliska zjeżdżają niemal z całego kraju. I nie tylko, bo pojawiają się również goście z zagranicy. Dominują ci z Niemiec.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 23 września 2018 17:14 )
 
Latarnia morska w Kołobrzegu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 15 sierpnia 2018 12:40    PDF Drukuj Email

altZaliczyć ją można do grona charakterystycznych budowli zlokalizowanych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Dla wielu to także jedna z atrakcji turystycznych miasta u ujścia Parsęty. Znajduje się tuż przy wejściu do portu, nieopodal zlokalizowanej w strefie uzdrowiskowej plaży. To latarnia morska w Kołobrzegu.  

Więcej… Poprawiony ( sobota, 22 września 2018 13:01 )
 
A nam jest szkoda lata...
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 26 października 2017 15:52    PDF Drukuj Email

altPiękne, jaskrawe słońce, gorący jasny piasek, szum fal i morska bryza wiejąca przez cały dzień, a na jego koniec malowniczy zachód Słońca – to wszystko kojarzy się z morzem. A jeśli z morzem to przede wszystkim Bałtykiem i ciepłą porą roku – latem. Na nią przyjdzie nam jednak nieco poczekać.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 02 listopada 2017 16:25 )
 
Konkurs fotograficzny pt. „Piękno Lasu”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 29 marca 2016 01:44    PDF Drukuj Email

altNadleśnictwo Mieszkowice (woj. zachodniopomorskie) zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym, który skierowany jest do uczniów, studentów, ekologów, leśników czy wreszcie wszystkich osób, które w amatorski sposób zajmują się fotografią i są wrażliwe na piękno przyrody.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 29 marca 2016 06:48 )
 
Cenny dar trafił do Muzeum
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 14 stycznia 2016 13:45    PDF Drukuj Email

altPonad setka eksponatów związanych przede wszystkim z dawnymi rzemiosłami i codziennym życiem mieszkańców regionu Nadodrza wzbogaciło kolekcję Muzeum w Cedyni. Mieszkaniec przygranicznego Neulewin, obywatel Niemiec – pan Jan Rhode, przekazał imponujący zbiór  obiektów etnograficznych do muzealnej kolekcji.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 19 stycznia 2016 13:59 )
 
Zaproszenie na Festiwal Cedynia na okrągło
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 10 października 2015 09:11    PDF Drukuj Email

Festiwal „Ce-dynia na okrągło” to pierwsza z cyklicznych imprez prezentujących lokalne produkty naszego regionu i podsumowanie konkursu na dynię z Cedyni. W maju tego roku, mieszkańcy posadzili nasiona dyni z ubiegłorocznych zbiorów, by stworzyć swój własny produkt regionalny. Będziemy świadkami tworzenia się "nowej tradycji". Festiwal odbędzie się w sobotę 17. października.

Więcej… Poprawiony ( środa, 14 października 2015 09:17 )
 
Półwiecze kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 16 maja 2013 15:21    PDF Drukuj Email

Jest jedną z zasłużonych placówek muzealnych w naszym kraju. W swoich zbiorach skrywa wiele wyjątkowych eksponatów. Właśnie minęło 50 lat od chwili, gdy zarządzeniem ówczesnych władz zostało powołane do życia. 

Więcej… Poprawiony ( sobota, 18 maja 2013 15:40 )
 


Strona 1 z 2