Pierwsza w Polsce i Kielcach
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 25 listopada 2011 15:28    PDF Drukuj Email

Kielcom, za sprawą prywatnego inwestora, przybędzie nowa atrakcja turystyczna. Będzie nią wieża widokowa, która stanie na terenie campusu Politechniki Świętokrzyskiej od strony alei Solidarności. Dwanaście osób z wysokości nieco ponad 50. metrów będzie mogło jednorazowo podziwiać panoramę miasta i najbliższej okolicy. Jeśli wszystkie plany inwestycyjne zostaną zrealizowane w terminie, to wieża powstanie do końca kwietnia 2012 roku.

Prawie 70. metrowa wieża widokowa Aerophare stanie na terenie campusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. To efekt umowy dzierżawy jaka została podpisana pomiędzy Cezarym Obręckim, pomysłodawcą projektu reprezentującym inwestora czyli firmę „Vision” Ligia Obręcka, a władzami Uczelni, reprezentowanymi przez prof. Stanisława Adamczaka. Projektowana wieża będzie pierwszą w Polsce i drugą w Europie oraz Świecie, po podobnej, ale niższej konstrukcji, zlokalizowanej na terenie Francji. Tak więc pomysł i patent francuski (firmy zajmującej się produkcja tzw. balonów widokowych tj. np. w Krakowie), a wykonanie całkowicie polskie.
- Senat Politechniki Świętokrzyskiej pozytywnie odniósł się do tego pomysłu już kilka miesięcy temu. Teraz przyszedł czas na podpisanie umowy dzierżawy terenu, na którym stanie ta konstrukcja. Realizacja pomysłu to nie tylko korzyść finansowa, ale również promocja i reklama uczelni. Dodatkowo studenci niektórych kierunków będą mieli możliwość praktycznego zapoznania się z nowoczesnymi technologiami użytymi do budowy i eksploatacji tego obiektu. Chciałbym tez podkreślić, że będziemy pierwszą uczelnią w Polsce, na terenie której zlokalizowana będzie taka wieża – powiedział rektor prof. Stanisław Adamczak.
Budowla widoczna z odległości ok. 5 kilometrów ma mieć nowoczesną, metalową, ażurową konstrukcję. Wszystkie elementy służące do jej wykonania ważą ok. 70 ton. Jej charakterystycznym rozpoznawalnym elementem ma być balon z logo Uczelni, do którego stalowymi linami podczepiona jest gondola - kosz. Znajdzie się w niej miejsce dla 12. osób. Za pomocą windy, wyposażonej w trzy silniczki elektryczne małej mocy, cała konstrukcja wyniesiona zostanie na wysokość ok. 68 metrów, skąd aeronauci będą mogli podziwiać panoramę Kielc i najbliższej okolicy. Konstrukcja balonu z podwieszoną do niej gondolą jest na tyle bezpieczna, że będzie można z niej korzystać przy wietrze wiejącym nawet z prędkością 70 km/h.

alt

- Przewidujemy także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, które pozwolą im na wejście do gondoli i skorzystanie z tej atrakcji. Będziemy chcieli dziennie obsłużyć około 1200 osób chętnych na podniebną przejażdżkę – wyjaśnia Cezary Obręcki, pomysłodawca lokalizacji wieży Aerophare w Kielcach.                                   
Także dzieci będą mogły pooglądać Kielce z wysokości pod warunkiem, że do gondoli wsiądą pod opieką osoby dorosłej. Poza tym kosz będzie zabezpieczony kewlarową siatką, która dodatkowo zabezpieczy przed ewentualnym wypadnięciem.
- Na pewno inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku. Miejmy nadzieje, że pogoda umożliwi prowadzenie robót także zimą. Chcielibyśmy bowiem wieżę oddać do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Po uzyskaniu niezbędnych homologacji pierwsi turyści wejdą do gondoli na początku maja przyszłego roku – dodał C. Obręcki.                                   
Dzięki tej inicjatywie Kielcom przybędzie kolejna atrakcja turystyczna. Całkowity koszt tej inwestycji to 3,075 mln złotych, z czego blisko 50% pochodzić będzie z Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 – 2013.

alt


Poprawiony ( niedziela, 27 listopada 2011 15:35 )