Ma przypominać o bohaterach września 1939 roku
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 22 lutego 2020 15:27    PDF Drukuj Email

Pomnik upamiętniający wybitną postać w historii XX wieku w Polsce odsłonięto blisko trzy lata temu w Podgórzu, osadzie należącej administracyjnie do miasta i gminy Bodzentyn. Zaprojektowany przez nieżyjącego już Henryka Dłużewskiego ma wspominać postać bohaterskiego majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim „Hubal” i jego dzielnych żołnierzy.Pod koniec kwietnia 2017 roku w Podgórzu, tuż przy bramie wejściowej do Świętokrzyskiego Parku Narodowego i niebieskim szlaku turystycznym wiodącym z Bodzentyna do Świętej Katarzyny i dalej do Ciekot, uroczyście odsłonięto pomnik.

Ten obelisk ma upamiętniać postać legendarnego „Hubala” - majora Henryka Dobrzańskiego i jego żołnierzy, którzy utworzyli słynny  Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, nazywany pierwszym oddziałem partyzanckim sformowanym podczas II wojny światowej.

Pomnik stanął z inicjatywy kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Dziedzictwa Narodowego na czele z jego prezesem Stanisławem Szrekiem oraz wielu osób, w tym Marii Spławy - Neyman, Mariana Obary, Jerzego Pabiana oraz Henryki Gidlak. Ogromną pomoc okazały też władze samorządowe Miasta i Gminy Bodzentyn.


alt


Projektantem pomnika był Henryk Dłużewski, słynny kielecki „stulatek” i zarazem autor kilku innych pomników (m.in. „Czwórki Legionowej” w Kielcach, pomnika w Ksanach czy Marszałka Józefa Piłsudskiego ustawionego przy przeprawie promowej nad Wisłą w Opatowcu).

Pierwotnie obelisk miał stanąć przy głównym szlaku turystycznym wiodącym na Łysicę, ale przez brak zgody dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego pomysł upadł.

Lokalizacja w Podgórzu ma też wiele zalet: edukacyjną (bo szlak niebieski jest jednym z bardziej uczęszczanych tras w tej części Gór Świętokrzyskich), poznawczą (nieopodal znajduje się rezerwat „Czarny Las”, gdzie podczas II wojny światowej wielokrotnie stacjonowali „Hubalczycy”) i wreszcie w Podgórzu mieszkał leśniczy Stanisław Bonikowski, który wielokrotnie w skromnych progach gościł majora Dobrzańskiego i jego podkomendnych.


alt


Pomnik uroczyście odsłonili przedstawiciele komitetu honorowego i fundatorzy wraz z Dariuszem Skibą, burmistrzem MiG Bodzentyn.

Jedno ze zdjęć pochodzi ze strony UMiG w Bodzentynie.

Poprawiony ( sobota, 28 marca 2020 15:37 )