Słynie z wód siarczkowo - solankowych
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 10 lutego 2020 19:16    PDF Drukuj Email

Busko - Zdrój jest jedną z dwóch miejscowości uzdrowiskowych, leżących w regionie świętokrzyskim zwanym Ponidziem. Tereny te są bardzo bogate w źródła wód mineralnych siarczkowo - solankowych, które doskonale nadają się w terapii wielu schorzeń, głównie narządów ruchu.Busko - Zdrój to największe miasto na tzw. Ponidziu. Według źródeł historycznych założył je rycerz i kasztelan Dersław. Trudno jednoznacznie określić od czego pochodzi nazwa miejscowości: jedni twierdzą, że od buków, które licznie rosły w okolicy; inni, że od słowa „bug”, którym niegdyś określano tereny podmokłe.

Sama dolina uzdrowiskowa otoczona jest z niemal wszystkich stron wzniesieniami zbudowanych ze skał osadowych (kredowo - wapiennych). Występujące na tym terenie solanki pierwotnie były wykorzystywane do produkcji soli. Dopiero w drugiej dekadzie XIX wieku do Buska zaczęli zjeżdżać pierwsi kuracjusze. To wówczas powstał pierwszy zakład kąpielowy i pijalnia, a ówczesny dzierżawca miejscowości generał Feliks Rzewuski, zdecydował się rozpowszechnić prozdrowotne właściwości kąpieli mineralnych. Oficjalne otwarcie Łazienek kąpielowych nastąpiło w 1836 roku.


alt


Współcześnie wody lecznicze zawierające składniki mineralne w postaci siarczków, związków chlorkowo - sodowych, jodkowych czy bromkowych i kuracje nimi zalecane wspomagają leczenie chorób układu krążenia, działają przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, regenerująco i odtruwająco na cały organizm.

W Busku - Zdroju znajduje się wiele obiektów sanatoryjnych, pensjonatów i innych specjalistycznych obiektów świadczących nie tylko usługi zdrowotne w ramach NFZ czy profilaktyki ZUS, ale też na zasadzie wyłącznie komercyjnej.


alt

Poprawiony ( sobota, 07 marca 2020 19:34 )