Leopold Kozłowski upamiętniony w Busku - Zdroju
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 23 stycznia 2020 10:28    PDF Drukuj Email

Pomnik Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, zwanego ostatnim klezmerem Galicji stanął na skwerze im. gen. Rzewuskiego w Busku-Zdroju, nieopodal Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego i sanatorium „Krystyna”. Pomysłodawcą pomnika był Jarosław Zatorski, wieloletni burmistrz pobliskiego Chmielnika i organizator tamtejszych Spotkań z Kulturą Żydowską. Autorem rzeźby jest kielecki artysta Sławomir Micek. Pomnik został odsłonięty przez Martę Kozłowską - Woźniak, córkę Leopolda Kozłowskiego - Kleinmana i Waldemar Sikora, burmistrza gminy uzdrowiskowej.



Niemal w centrum buskiego uzdrowiska we wrześniu ubiegłego roku oficjalnie odsłonięty został pomnik Leopolda Kozłowskiego - Kleinmana, ostatniego klezmera Galicji. Artysta przez blisko pół wieku związany był z tym ponidziańskim kurortem z racji wielokrotnego uczestnictwa w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyna Jamroz czy Dniach Kultury Żydowskiej.

Rzeźba artysty stanęła na odnowionym skwerze im. gen. Rzewuskiego, nieopodal tamtejszych sanatoriów. Przedstawia znanego pianistę, kompozytora i dyrygenta siedzącego przy kawiarnianym stoliku i filiżance kawy. Rzeźba wykonana jest z żywicy poliestrowej, spatynowanej, w wyglądzie podobnej do odlewu z brązu, zaś stolik i krzesło są żeliwnym odlewem. Pomnik stoi na marmurowym postumencie w formie klapy fortepianu.


alt


O Leopoldzie Kozłowskim - Klienmanie miałem okazję wielokrotnie wspominać, także przywoływać jego życiorys (także ten artystyczny). Przypomnę jedynie, że urodził się 26 listopada w Przemyślanach koło Lwowa, a zmarł w wieku 101 lat, 12 marca 2019 roku w Krakowie i tam też został pochowany na cmentarzu żydowskim. Był artystą wszechstronnym, w tym kompozytorem muzyki do wielu znanych filmów.

Pomnik ostatniego klezmera Galicji (bo taki przydomek nosił wielokrotnie wspominany w tym tekście artysta) odsłonięty został podczas odbywających się w kurorcie we wrześniu „XII Spotkań z Kulturą Żydowską”. Oficjalnego odsłonięcia dokonali Marta Kozłowska - Woźniak, córka artysty i Waldemar Sikora, burmistrz Buska - Zdroju.


alt

Poprawiony ( niedziela, 23 lutego 2020 10:33 )