Kazimierski okrąglak
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 09 listopada 2019 09:45    PDF Drukuj Email

Zbudowano ją pod koniec XIX wieku jako budynek gazowni dla pobliskiej cukrowni „Łubna”. Później przebudowano ją na mieszkania dla praktykantów zdobywających doświadczenie w zakładzie. Obecnie mieści się w niej Muzeum Ziemi Kazimierskiej.Wszyscy przejeżdżający przez centrum Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie) zwracają uwagę na budowlę, która znajduje się nieopodal głównego ronda. To ceglana wieża z usytuowanymi na jej szczycie kołami z kremelażem, mieszcząca trzy kondygnacje. Ta baszta nie stanowiła fragmentu zamku ani nie pełniła żadnej funkcji militarnej.

Jest dziełem krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego, spod ręki którego w samym Krakowie wyszło ponad 100 projektów kamienic i budynków użyteczności publicznej (w tym m.in.

gmach Poczty Głównej i Muzeum Czapskich).

Wiele budynków jego autorstwa znaleźć można też w różnych częściach Polski, a w Kazimierzy Wielkiej obok wspomnianej wieży zaprojektował też pałac, będący mieszkaniem prezesa cukrowni „Łubna”.


alt


Historia powstania tej cukrowni jest równie ciekawa, ale o tym może przy innej okazji. Wspomnę jedynie, że cukrownia ta aktualnie nie istnieje (w 2016 roku właściciel czyli zarząd niemieckiej firmy „Südzucker” podjął decyzję o likwidacji zakładu i wyburzeniu większości budynków); pozostała m.in. jedynie wspomniana wieża.

Wracając do jej historii należy nadmienić, że wybudowana została w 1888 roku jako gazownia dla pobliskiej cukrowni. Kilka lat później przebudowano ją na mieszkania dla praktykantów zdobywających doświadczenie w firmie, potem mieściły się w niej biura zakładu. Przez lata ten trzykondygnacyjny budynek stojący w niemal centrum miasta na Szlaku Jagiellońskim, przy ul. 1. Maja, tuż przy rondzie, gdzie spotyka się kilka dróg o wojewódzkim znaczeniu, nie pełnił żadnej funkcji i systematycznie niszczał.

Kilka lat temu decyzją lokalnych władz samorządowych został wyremontowany, a w pomieszczeniach znalazło siedzibę Muzeum Ziemi Kazimierskiej.

Poprawiony ( niedziela, 08 grudnia 2019 15:41 )