Góruje nad Sanktuarium na Świętym Krzyżu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 22 października 2019 08:20    PDF Drukuj Email

Zniszczona w październiku 1914 roku przez wycofujące się wojska austriackie została odbudowana staraniem m.in. licznej grupy darczyńców, w której obok osób fizycznych i firm znalazły się samorządy z regionu. To wieża górująca nad Bazyliką Mniejszą na Świętym Krzyżu.


Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego znajduje się w granicach administracyjnych gminy Nowa Słupia, w Diecezji Sandomierskiej. To najstarsze polskie sanktuarium. W jego historii znajdziemy potwierdzenia, że bywali to Królowie Polscy i inne znamienite osoby. Historia tego miejsca jest niezwykle barwna i ciekawa. Warto nadmienić, że od 1936 roku kustoszami tego miejsca są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy modlitwą i służbą wśród pielgrzymów oraz turystów podejmują trud zachowania, ale też i rozwoju tego wyjątkowego miejsca uświęconego modlitwą niezliczonych rzesz pątników z kraju i z zagranicy (głównie z Węgier za sprawą osoby św. Emeryka).


alt


Częścią kompleksu budynków wspomnianego Sanktuarium jest wieża. 31 października 1914 roku ustępujące pod naporem kontrofensywy rosyjskiej, wojska austriackie wysadziły ją dynamitem. Ówczesna wieża zbudowana była z ciosów lokalnego budulca, jaki był piaskowiec kwarcytowy.
W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, która jako pierwszy tak duży globalny konflikt zbrojny zmieniła oblicze świata, a działania wojenne tak boleśnie dotknęły nasz kraj (nie oszczędziły też kompleksu klasztornego na Świętym Krzyżu) wieża kościelna została odbudowana. Dzięki tej inwestycji obiekt nie tylko zyskał na wyglądzie, ale też stał się kolejną atrakcją turystyczną regionu.

alt


Widoki, jakie rozpościerają się z platformy umieszonej na odbudowanej wieży, zapierają dech zarówno pielgrzymom, jak i zwiedzającym to miejsce turystom.
P.S. Przy okazji mała dygresja z mojej strony. Wieża została odbudowana m.in. dzięki licznej rzeszy społecznych i instytucjonalnych darczyńców, wśród których znalazły się osoby fizyczne, firmy oraz lokalne samorządy. Dziwi więc nieco fakt, że gospodarze tego miejsca pobierają opłatę za wstęp na wieżę; co prawda tylko 5 zł, ale zawsze.

alt

alt

Autor Bartosz Popadiak


Poprawiony ( czwartek, 13 lutego 2020 20:47 )