Tu można odpocząć nad wodą i łowić ryby…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 04 września 2019 09:44    PDF Drukuj Email

Ten zbiornik wodny znajduje się w dolinie rzeki Belnianki (dopływie Czarnej Nidy), w gminie Daleszyce i ma powierzchni ok. 35 hektarów. Do eksploatacji oddany został w 1976 roku. Obok rekreacyjnej pełni tez inną, nie mniej ważną funkcję, będąc równocześnie zbiornikiem retencyjnym. Z racji bogatej ichtiofauny jest ulubionym miejscem wędkarzy, nie tylko z regionu


Zalew w Borkowie powstał na rzece Belniance w 1976 roku. Znajduje się w granicach administracyjnych miasta i gminy Daleszyce, w województwie świętokrzyskim. Powierzchnia zbiornika to ok. 35 hektarów, a jego średnia głębokość wynosi około 2 metry.
Akwen powstał na terenach pomiędzy wsiami Borków i Słopiec Szlachecki. Z uwagi na dogodne położenie (ok. 14 kilometrów od Kielc i 5 od Daleszyc), jest zbiornikiem wykorzystywanym głownie w sezonie do celów rekreacyjnych. Ale nie tylko, bo pełni też funkcję retencyjną.


alt


Z uwagi na bogatą ichtiofaunę (to wynik prowadzenia celowej działalności zarybieniowej) zbiornik upodobali sobie szczególnie wędkarze, i to niekoniecznie wyłącznie z regionu. A skoro o nich mowa, to należy wspomnieć, że najlepsze miejsca do wędkowania znajdują się od strony Słopca lub na betonowym molo. Można tu złowić ryby spokojnego żeru, jak i drapieżniki (wśród dostępnych gatunków należy wspomnieć: płocie. wzdręgi, leszcze, krąpie, a trafiają się też karpie około 10 kilowe). Drapieżników jest zdecydowanie mniej, ale złowimy tu m.in. sandacze, szczupaki czy okonie.

alt


Zbiornik upodobali sobie także miłośnicy rekreacji nad wodą. Niewątpliwym atutem zalewu w Borkowie jest jego położenie i towarzysząca mu przyroda (w sąsiedztwie lasu mieszanego). Piaszczysta plaża zajmuje około 300 metrów długości, a w jej bezpośredniej bliskości znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz liczne punkty małej gastronomii.

alt


Poza sezonem, szczególnie w weekendy teren przy zalewie wykorzystują miłośnicy nordic walking, biegacze oraz cykliści. Warto tu zajrzeć!

alt

alt


Poprawiony ( środa, 02 października 2019 16:38 )