Przez Domaniówkę do Masłowa pieszo…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 13 maja 2019 08:41    PDF Drukuj Email

Trasa wyznaczona kolorem czerwonym jest fragmentem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego, wybitnego przyrodnika i krajoznawcy i przyrodnika związanego z Ziemią Kielecką. To nieco ponad 6 kilometrów, które może przejść każdy, bez względu na wiek i górskie doświadczenie.Główny Szlak Świętokrzyski za znakami w kolorze czerwonym prowadzi z Kuźniaków do Gołoszyc i liczy blisko 100 kilometrów długości. Każdy z jego odcinków jest niezwykle malowniczy i ciekawy. Dziś chciałbym zarekomendować krótki spacer fragmentem szlaku, który za Wzgórzami Tumlińskimi, niewielkimi, prawie niezauważalnymi wzniesieniami prowadzi szerokimi ścieżkami przez leśne ostępy do Dąbrowy. To tu właśnie, przecina drogę krajową DK 73.  Następnie szlak wspina się na Domaniówkę, lecz nim dotrzemy na kulminację po prawej stronie na prześwitach między drzewami dostrzeżemy malowniczą panoramę na północne osiedla mieszkaniowe Kielc. Horyzont domykają pasma: Posłowickie, Dymińskie i Zgórskie.

alt

Wchodzimy do lasu i wędrujemy za znakami drogą, która lekko wznosi się na grzbiet Domaniówki. Przecinamy po drodze zagajniki, mijamy skraj podchodzących niemal pod kulminację pól uprawnych, liściasty drzewostan, by w końcu po lekkim zejściu dotrzeć na brzeg lasu. Stąd rozciąga się malowniczy widok na Dolinę Kielecko - Łagowską czy widniejące po lewej stronie od niej wzniesienia: Górę Klonówkę, nieco dalej Łysicę i wreszcie w oddali z charakterystyczną wieżą przekaźnika RTV - Św. Krzyż.

alt

Dalej szlak schodzi do Masłowa, w którym jednym z charakterystycznych obiektów jest wybudowany w latach 1927 - 37 kościół, nawiązujący swoim wyglądem do obiektów architektury romańskiej i gotyckiej. Na prawo od kościoła dojrzymy zabudowania lotniska wykorzystywanego przez Aeroklub Kielecki oraz Zespół Lotnictwa Sanitarnego (a przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy też przelatujący helikopter sanitarny).

alt

Z Masłowa możemy wędrować dalej szlakiem czerwonym przez Klonówkę, Ameliówkę, Ciekoty, Radostową, Łysicę i dalej aż po wymienione wcześniej Gołoszyce lub wrócić do Kielc (korzystając z lokalnego transportu prywatnych przewoźników lub komunikacji MPK - autobusów linii nr 38 jeżdżących wzdłuż lotniska z Mąchocic).

alt

Poprawiony ( piątek, 31 maja 2019 08:49 )