Lodospad powstał na Kadzielni
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 25 stycznia 2019 11:46    PDF Drukuj Email

Jest najnowszą atrakcją turystyczną Kielc, która powstała dzięki pomysłowi i pracy członków Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego. W realizacji tego przedsięwzięcia nieodzowna okazała się pomoc Geoparku Kielce.


W dawnym kamieniołomie na Kadzielni można już podziwiać lodospad, który powstał dzięki zaangażowaniu członków Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego. Nie udałoby się tego pomysłu zrealizować, gdyby nie wsparcie logistyczne ze strony Geoparku Kielce, który w mieście zarządza m.in. rezerwatami, Ogrodem Botanicznym i Centrum Geoedukacji na Wietrzni. To właśnie ta instytucja wydała zgodę na budowę lodospadu i udostępniła łącze energetyczne. Sztuczny lodospad powstaję dzięki zasilaniu w wodę z pobliskiego jeziorka szmaragdowego.

alt

alt

Pomysł wykonania w Kielcach lodospadu sięga 2012 roku. Wtedy to przy Skałce Geologów powstał pierwszy lodospad. W tym roku tworzenie lodospadu zaczęło się ponad tydzień temu, kiedy temperatura powietrza w Kielcach spadła poniżej -5oC.  

alt

Widoczne są już pierwsze efekty całodobowej pracy i wylania kilku tysięcy litrów wody, czerpanej ze wspomnianego naturalnego jeziorka. Powstały fantastyczne formy naciekowe i możliwość wspinaczki z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Członkowie ŚKA apelują jednak do osób odwiedzających Kadzielnię, by powstrzymali się od podchodzenia w pobliże tworzonego lodospadu. To bardzo niebezpieczne i grozi wypadkiem.

alt


Poprawiony ( czwartek, 28 lutego 2019 08:16 )