Skorzystały z badań cytologicznych
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 23 lipca 2018 06:48    PDF Drukuj Email


W środę, 18 lipca mieszkanki województwa świętokrzyskiego, mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne. Mobilny Cytobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie dyżurował m.in. przed Szpitalem Uzdrowiskowym „Krystyna” w Busku – Zdroju.


To była kolejna akcja profilaktyczna zorganizowana przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach oraz kierownictwo działającego w strukturach spółki „Uzdrowisko Busko – Zdrój” Szpitala Uzdrowiskowego „Krystyna”. Z bezpłatnej cytologii skorzystało kilkadziesiąt pań w wieku 25 – 59 lat, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

alt

Badania wykonywane były przez znakomitych specjalistów, a wyniki dotrą do zainteresowanych wkrótce. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki wyjaśnił profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO.
Cytobus stacjonował przed Szpitalem Uzdrowiskowym „Krystyna” przez trzy godziny, od 10.00 do 13.00. Każda z pań, która wykonała cytologię w ramach tego programu, otrzymała drobne upominki.
Same zainteresowane kobiety podkreślały, że to dobra i cenna inicjatywa, pozwalająca na diagnostykę osobom, które często nie mają czasu bądź po prostu o tym, w codziennym zabieganiu zapominają. Podobnego zdania był dyrektor Szpitala „Krystyna”, dr. n. med. Grzegorz Gałuszka, w porozumieniu z którym pojazd zaparkował przed sanatorium.

alt

Przypomnijmy, że cytobus ŚCO został wykonany w ramach projektu „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim” i przyjeżdża na życzenie pań do ich miejsca pracy lub zamieszkania. Ponadto w specjalistycznym pojeździe mieści się tzw. gabinet położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny oraz niezbędne wyposażenie. Dodatkowo w cytobusie została stworzona wydzielona kabina higieny intymnej z wc i bieżącą wodą, żeby pacjentka mogła przygotować do badania. Cytobus jest ogrzewany, klimatyzowany oraz wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu.
Zdjęcia z profilu FB Uzdrowiskowego Szpitala "Krystyna"

Poprawiony ( wtorek, 31 lipca 2018 06:57 )