Po 13 latach przywracają połączenie kolejowe
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 12 kwietnia 2018 17:52    PDF Drukuj Email

Na razie na okres wakacyjny, ale być może pociągi z Kielc do tego kurortu i z powrotem już niedługo kursować będą przez cały rok. To dobra wiadomość nie tylko dla kuracjuszy czy też  mieszkańców Buska-Zdroju i Kielc, ale też i turystów. Od 30 czerwca br. roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego uruchomi wakacyjne weekendowe połączenie kolejowe na trasie Kielce – Busko-Zdrój i z powrotem.  Poinformowali o tym podczas konferencji prasowej na peronie kieleckiego Dworca Kolejowego marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek Jan Maćkowiak oraz przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Grzegorz Gałuszka.
Pociągi na tej trasie zostają wznowione po prawie 13-letniej przerwie.
- Buski kurort to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Świętokrzyskiem, a lecznictwo uzdrowiskowe to jedna z kluczowych specjalności regionalnych, którą chcemy rozwijać. Na razie pociąg będzie uruchomiony w formie połączeń wakacyjnych – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Przywrócenie połączenia ma również ogromne znaczenie dla mieszkańców Buska, którzy będą mogli rano przyjechać do Kielc, a wieczorem wrócić dzięki korzystnemu rozkładowi jazdy pociągów.
Od kilku tygodni trwają intensywne prace nad koncepcją przedłużenia toru w Wełeczu, by można dojechać pociągiem w pobliże uzdrowiska.  Na razie władze Buska zorganizują połączenia busami z dworca kolejowego do centrum miasta.

alt

- Do Buska wybieramy się po zdrowie, po wypoczynek, po relaks. Wzrasta liczba osób odwiedzających Busko. To co roku ponad 80 tys. kuracjuszy. Wielu przyjeżdża do Kielc pociągami i często zwracali uwagę na brak tego połączenia. Cieszę że ta inicjatywa radnych Sejmiku będzie zrealizowana – stwierdził Grzegorz Gałuszka, przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz dyrektor buskiego Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna”.
Połączenie z Kielc do kurortu i z powrotem obsługiwać będą składy Przewozów Regionalnych Sp. z o.o., a będzie ono sfinansowane przez samorząd województwa. Koszt szacowany jest na ok. 70 tys. zł. W trakcie podróży pasażerowie będą mogli w pociągu wykonać badania profilaktyczne czy zapoznać z ofertą buskich uzdrowisk.
Z Kielc w soboty i niedziele pociągi będą odjeżdżać o godz. 10:52 oraz 19:16, a z Buska o godz. 12:00 i 20:28. Podróż będzie trwała niecałą godzinę, a koszt biletu normalnego skalkulowano na nieco ponad 6 zł.
Poprawiony ( niedziela, 15 kwietnia 2018 11:08 )