Dawne pojazdy konne dworu i wsi kieleckiej
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 26 grudnia 2017 15:12    PDF Drukuj Email

altTaki tytuł nosi ekspozycja, którą można oglądać w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Dawne pojazdy pochodzą z kolekcji Jana Wzorka z Krajna, który swoją pasję realizuje już ponad 30 lat. To blisko 40 pojazdów, począwszy od bryczek, przez powozy aż do sań używanych w dawnych gospodarstwach dworskich lub chłopskich.

W Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni oglądać można dawne pojazdy konne, będące częścią bogatej ekspozycji należącej do Jana Wzorka z Krajna. Swoją kolekcję tworzy od ponad 30 lat. Pierwszym pojazdem była góralska bryczka ze skórzaną tapicerką, którą kupił w Szczawnicy. Sprzedał ją i za uzyskane pieniądze kupił trzy kieleckie bryczki. Potem niemal co roku kupował kolejny pojazd. Stąd w kolekcji znalazły się bardzo ciekawe i niejednokrotnie rzadkie egzemplarze pojazdów.

alt

Są one eksponowane we wnętrzach dawnej masztarni dworskiej czyli stodoły dworskiej z Radkowic, znajdującej się sektorze dworsko-folwarcznym skansenu. Drewniany budynek gospodarczy, którego wznoszenie zakończono jesienią 2012 roku, umożliwił pokazanie najciekawszych egzemplarzy eleganckich bryczek, paradnych wasągów, chłopskich pojazdów gospodarskich, powozów i sań używanych w dawnych gospodarstwach dworskich oraz chłopskich.

alt

Na szczególną uwagę zwiedzających zasługują rzadko spotykane w zbiorach użytkowe wozy: piekarniczy, pocztowy i strażacki, a także "bryka bałagulska" i dworska "linijka", używana przez ekonoma do objazdu pól. Wystawa gromadzi i prezentuje liczne przykłady bryczek i powozów pochodzących m. in. ze znanych wytwórni Andrzeja Sutowicza i braci Buraków.

alt

Poprawiony ( niedziela, 07 stycznia 2018 15:59 )