Rozstrzygnięto jubileuszowe „Przedwiośnie”
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 25 czerwca 2017 05:45    PDF Drukuj Email

altW kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie”. W trakcie spotkania środowiska i wszystkich miłośników sztuki wręczone zostały nagrody ufundowane przez różne instytucje i firmy z Kielc i regionu.


Rozstrzygnięto jubileuszową edycję „Przedwiośnia” czyli Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego, który organizowany jest od ponad 40 lat.
W tym roku zgłosiło się 80 uczestników, poddając ocenie jury blisko 200 prac wykonanych różnymi technikami: instalacji, rzeźb i obiektów rzeźbiarskich, obrazów, grafik, kolaży, rysunków, fotografii i filmów wideo.
Tegoroczna edycja tego prestiżowego i nie mającego sobie równego w całym kraju przedsięwzięcia, zaskakuje pozytywnie z uwagi na bardzo wysoki poziom prezentowanych prac i ich wyjątkową różnorodność. Stąd kolejne grono jurorów łatwego zadania w wyborze najciekawszych prac naprawdę nie miało. A skoro o jurorach mowa to należy wspomnieć, że w jego składzie znalazło się trzech profesorów: Maciej Aleksandrowicz (artysta rzeźbiarz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Tomasz Komorowski (artysta fotografik i filmowiec z Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi), Waldemar Kuczma (artysta malarz z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu) i wreszcie Marek Jaromski (artysta grafik).

alt

Co cieszy, to fakt, że docenieni zostali artyści pełnego spektrum wiekowego: od seniorów, poprzez średnie pokolenie, na młodych i debiutantach kończąc.
Pora na prezentację werdyktu i nagrodzonych twórców:
Nagroda Grand Prix Prezydenta Miasta Kielce przyznana została Longinowi Witczakowi za dwie kompozycje rzeźbiarskie.
Marzena Jagiełło za zestaw trzech obrazów nagrodzona została nagrodą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Nagroda BWA w Kielcach za instalację rzeźbiarską zatytułowaną „Forma do babki gotowanej” powędrowała w ręce Zbigniewa Miernika.

alt

alt

Bogdan Kowalczyk otrzymał nagrodę od Targów Kielce za rzeźbę pt. „Indywiduacja”.
Galeria Echo swoją nagrodę przyznało Krzysztofowi Jackowskiemu za obraz pt. „Stypa”.
Monika Głowacka za zestaw dwóch obrazów nagrodzona została przez BWA w Sandomierzu.
Dom Środowisk Twórczych w Kielcach nagrodził Tadeusza Szypowskiego za zestaw dwóch obrazów.
Antoni Myśliwiec otrzymał nagrodę Wodociągów Kieleckich za zestaw fotografii.

alt

Nagroda Wojewody Świętokrzyskiej przyznano Pawłowi Witkowskiemu za rzeźbę pt. „Modlitwa”.
Małgorzatę Stępnik za tryptyk fotograficzny nagrodziła TVP Kielce.

alt

alt

Nagrody specjalne powędrowały do Andrzeja Brzegowego (za zestaw obrazów – nagroda Muzeum Narodowego w Kielcach – wystawa w Dworku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku), Agnieszki Kotarby (za prace w technice aplikacji – Nagroda Bristol Art & SPA Sanatorium w Busku – Zdroju – weekend dla 2 osób w Bristol Art & SPA i prezentacja prac) oraz Elizy Głowackiej (za zestaw obrazów – Nagroda Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – wystawa w galerii Biblioteki UJK).
Przyznano także nagrodę pozaregulaminową Prezesa Oddziału Kieleckiego ZPAP, którą otrzymał Dawid Szlufik za rzeźbę „Czaszka”.   

alt

Wystaw główna „Przedwiośnie 40” eksponowana będzie w galerii Górnej i Dolnej BWA w Kielcach do 21 lipca. Później, od 27 lipca do 19 sierpnia Salon Nagrodzonych obejrzeć będzie można w filii BWA, galerii Zielonej w Busko – Zdroju.

alt

alt

Poprawiony ( środa, 28 czerwca 2017 17:22 )