Świętokrzyskie
„Anthrophos” to nowa era w rehabilitacji
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 28 listopada 2017 20:21    PDF Drukuj Email

altW Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju został otwarty Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu „Anthropos”. To jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu nie tylko w Polsce, ale w tej części Starego Kontynentu. W uroczystości otwarcia placówki udział wzięło blisko 150 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele resortu zdrowia, władz administracyjnych i samorządowych województwa oraz placówek służby zdrowia. Honory gospodarzy pełnili Grzegorz Gałuszka, dyrektor Szpitala „Krystyna” i Michał Figurski, znany dziennikarz radiowy.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 28 listopada 2017 21:12 )
 
„Górka” zaprasza dzieci na rehabilitację
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 16 listopada 2017 10:16    PDF Drukuj Email

altSpecjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny "Górka" dysponuje wolnymi miejscami na Rehabilitację Ogólnoustrojową dla dzieci w dwóch ostatnich miesiącach br. Rehabilitacja odbywa się w warunkach stacjonarnych.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 19 listopada 2017 10:27 )
 
To będzie promocja Świętokrzyskiej Kuźni Smaków
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 13 listopada 2017 08:12    PDF Drukuj Email

altW Karczmie Kuźnia Smaków w Tokarni (przy Parku Etnograficznym) odbędzie się wydarzenie promujące ofertę Świętokrzyskiej Kuźni Smaków. Wydarzenie organizuje Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, a patronat honorowy objęli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 14 listopada 2017 08:17 )
 
Szpitala „Górka” wkład w polską ortopedię...
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 01 listopada 2017 17:15    PDF Drukuj Email

Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” w Busku – Zdroju znalazł się w gronie placówek zajmujących się szkoleniem lekarzy ortopedów z całej Polski. Specjalnością są kursy z zakresu endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 02 listopada 2017 17:31 )
 
Muzeum Laurensa Hammonda zainicjowało swoją działalność
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 29 października 2017 16:29    PDF Drukuj Email

altPonad 60 egzemplarzy organów i innych wynalazków Laurensa Hammonda, amerykańskiego inżyniera i przede wszystkim zegarmistrza, można już oglądać w nowej placówce, będącej oddziałem Muzeum Zabawek i Zabawy. Mowa o pierwszym w Polsce i zarazem w Europie muzeum jego imienia. Placówka ma interaktywny charakter.

Więcej… Poprawiony ( czwartek, 02 listopada 2017 16:56 )
 
Odbyły się warsztaty kulinarne
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 23 października 2017 09:38    PDF Drukuj Email

altPrzez trzy dni odbywały się warsztaty kulinarne ph. „Kuchnia Regionalna Świętokrzyskie”, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. W programie skierowanym do członków sieci „Dziedzictwa Kulinarnego – Świętokrzyskie” znalazła się m.in. wizyta w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku, gdzie uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z procesami technologicznymi przetwórstwa mleka. Warsztaty były okazją nie tylko do wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim poszerzenia oferty gastronomicznej obiektów hotelowych i innych, należących do sieci „Dziedzictwa Kulinarnego – Świętokrzyskie”.


OSM w Chmielniku, przetwórnię owoców i warzyw JURiDAN w Szczaworyżu, winnicę Nad Jarem w Złotej i wreszcie Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach odwiedzili członkowie sieci „Dziedzictwo Kulinarne – Świętokrzyskie” w ramach trzydniowych warsztatów kulinarnych, odbywających się pod hasłem „Kuchnia Regionalna Świętokrzyska”. Ich organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, a wzięła w nich udział także liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.
- Szczególnie zależało nam na ich obecności, by młodzi ludzie mogli zobaczyć w spółdzielni mleczarskiej w Chmielniku cały ciąg technologiczny związany z przetwórstwem mleka i produkcją masła, serów czy śmietany. To mała mleczarnia, której produkcja odbywa się tradycyjnymi metodami, stąd wyroby odznaczają się wysoką jakością i doskonałym smakiem. Poza tym zwiedziliśmy przetwórnię owoców i warzyw, a także zapoznali się z tajnikami prowadzenia winnicy – wyjaśnił Maciej Giermasiński z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.    

alt

W ostatnim dniu odwiedzili Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, gdzie mieli okazję zapoznać się z procesami przetwarzania mięsa. Podsumowaniem warsztatów było przygotowywanie potraw pod czujnym okiem wykwalifikowanych kucharzy.


Poprawiony ( niedziela, 29 października 2017 09:57 )
 
Po wąskotorówce pozostały jedynie...wspomnienia
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 17 października 2017 11:29    PDF Drukuj Email

altW Bogorii w pierwszej dekadzie XX wieku znajdował się jeden z największych w ówczesnej Europie węzłów kolei wąskotorowej. Kolej ta wybudowana przez Austriaków miała głównie funkcje strategiczne, a potem dopiero zaczęto ją wykorzystywać do przewozów towarowych czy pasażerskich. Do niedawna w Bogorii znaleźć można było jeszcze ślady świetności wąskich torów w postaci zabudowań parowozowni, wieży ciśnień czy budynku stacji. Dziś nie znajdziemy tam już żadnych śladów.   

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 17 października 2017 11:50 )
 
Społem i Dafi sponsorami kieleckich siatkarzy
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 08 września 2017 23:51    PDF Drukuj Email

alt„Dafi Społem Kielce” to pełna nazwa męskiej drużyny reprezentującej Kielce w rozgrywkach siatkarskiej Plusligi w sezonie 2017/18. Pierwszego sponsora, PSS „Społem” poznaliśmy na początku września. O drugim poinformowano na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 10 września 2017 17:02 )
 
„Rasputin” na początek sezonu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 05 września 2017 10:36    PDF Drukuj Email

altPrzed kieleckimi teatromaniakami początek kolejnego sezonu. 23 września na deskach Teatru im. Żeromskiego będą mogli obejrzeć spektakl pt. „Rasputin” w reżyserii Wiktora Rubina, na podstawie tekstu i dramaturgii Jolanty Janiczak. W roli głównej zobaczymy Macieja Pestę.

Więcej… Poprawiony ( sobota, 09 września 2017 10:43 )
 
"Kadrówka" w drodze do Kielc
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 09 sierpnia 2017 18:06    PDF Drukuj Email

alt6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszyło blisko 350 uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. To 52 w historii, a 37 po wojnie Marsz, na trasie którego znalazły się m.in. Michałowice, Słomniki, Miechów, Jędrzejów oraz Chęciny czyli te miejscowości na trwale wpisane w dzieje formacji wojskowej bedącej zaczątkiem Legionów Polskich.

Więcej… Poprawiony ( wtorek, 15 sierpnia 2017 09:37 )
 


Strona 1 z 17