Świętokrzyskie
W kieleckim teatrze przygotowali kolejną premierę
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 30 grudnia 2019 13:58    PDF Drukuj Email

W teatrze im. Żeromskiego w Kielcach byliśmy świadkami premiery kolejnego spektaklu. Tym razem na scenie pojawiła się klasyka czyli „Wiśniowy sad” wg. Antoniego Czechowa.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 12 stycznia 2020 16:42 )
 
Z Bodzentyna do Świętej Katarzyny
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 18 listopada 2019 10:07    PDF Drukuj Email

To jeden z piękniejszych szlaków turystycznych, poprowadzony w znacznej części przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Łatwy i ciekawy z uwagi na atrakcje, jakie czekają na turystów nim podążających.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 15 grudnia 2019 10:14 )
 
Kazimierski okrąglak
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 09 listopada 2019 09:45    PDF Drukuj Email

Zbudowano ją pod koniec XIX wieku jako budynek gazowni dla pobliskiej cukrowni „Łubna”. Później przebudowano ją na mieszkania dla praktykantów zdobywających doświadczenie w zakładzie. Obecnie mieści się w niej Muzeum Ziemi Kazimierskiej.

Więcej… Poprawiony ( niedziela, 08 grudnia 2019 15:41 )
 
W Kielcach zabrzmi Marcin Wasilewski Trio
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 03 listopada 2019 12:30    PDF Drukuj Email

2 grudnia w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej wystąpi Marcin Wasilewski Trio. Koncert ten jest częścią trasy jubileuszowej w związku z obchodami 25. lecia obecności zespołu na muzycznej scenie.

Więcej… Poprawiony ( poniedziałek, 02 grudnia 2019 12:34 )
 
Góruje nad Sanktuarium na Świętym Krzyżu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 22 października 2019 08:20    PDF Drukuj Email

Zniszczona w październiku 1914 roku przez wycofujące się wojska austriackie została odbudowana staraniem m.in. licznej grupy darczyńców, w której obok osób fizycznych i firm znalazły się samorządy z regionu. To wieża górująca nad Bazyliką Mniejszą na Świętym Krzyżu.

Więcej… Poprawiony ( środa, 20 listopada 2019 21:19 )
 
Tu można odpocząć nad wodą i łowić ryby…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 04 września 2019 09:44    PDF Drukuj Email

Ten zbiornik wodny znajduje się w dolinie rzeki Belnianki (dopływie Czarnej Nidy), w gminie Daleszyce i ma powierzchni ok. 35 hektarów. Do eksploatacji oddany został w 1976 roku. Obok rekreacyjnej pełni tez inną, nie mniej ważną funkcję, będąc równocześnie zbiornikiem retencyjnym. Z racji bogatej ichtiofauny jest ulubionym miejscem wędkarzy, nie tylko z regionu

Więcej… Poprawiony ( środa, 02 października 2019 16:38 )
 
Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia za nami
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 26 sierpnia 2019 09:19    PDF Drukuj Email

Warsztaty i pokazy archeologiczne, w tym te prezentujące jej eksperymentalne aspekty, znalazły się w programie tegorocznych Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia. Impreza odbyła się w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki” w Sudole koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Więcej… Poprawiony ( poniedziałek, 23 września 2019 09:30 )
 
Stoi nieco na uboczu…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 15 lipca 2019 18:52    PDF Drukuj Email

Wybudowany został w drugiej dekadzie XX wieku z czerwonego piaskowca na planie krzyża. Obok stoi niewysoka dzwonnica, powstała na planie zbliżonym do kwadratu. Wokół kościoła przestrzeń wyznacza szpaler drzew.
Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łącznej położony na północnych obrzeżach diecezji kieleckiej, usytuowany jest niemal w połowie drogi między Kielcami a Skarżyskiem-Kamienną wyróżniają nie tylko patroni, ale także styl budowli, nawiązujący do cech romańskich i elementów gotyku. Charakterystyczne hełmy wież kościoła widać z daleka. To jedyna parafia we wspomnianej diecezji pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Do 1925 r. parafia Łączna należała do diecezji sandomierskiej. Erygował ją w 1913 r. biskup sandomierski Marian Ryks. Budowę kościoła z materiału jakim był czerwony piaskowiec rozpoczął ks. Marian Dąbrowski jeszcze w czasach niewoli narodowej (1913 r.) a jego budowa zakończyła się siedem lat później, w 1920 r.

alt

Odległe już czasy zaborów przypominają nawiązujące do budowli cerkiewnych szczyty wież. Wnętrze niemal w całości zostało dekorowane freskami wykonanymi przez B. Pawłowską w 1962 r. Freski te stanowią ilustrację do wyznania wiary. W nawach bocznych – drewniane ołtarze. W jednej z bocznych kaplic ołtarz poświęcony patronom parafii: Św. Apostołom Szymonowi i Judzie Tadeuszowi. W kolejnym ołtarzu obraz Matki Bożej. W latach siedemdziesiątych XX w. gont pokrywający Świątynię zamieniono na blachę.

Obok świątyni znajduje się niewysoka dzwonnica, na rzucie zbliżonym do kwadratu, z czterospadowym, piramidalnym dachem pokrytym gontem. Świątynia konsekrowana została 22 IX 1921 roku przez biskupa Paweł Kubickiego, sufragana sandomierskiego.

alt

Na tablicy pamiątkowej umieszczonej w bocznej nawie kościoła wyryto nazwiska partyzantów i żołnierzy z tych terenów, poległych czasie II wojny Światowej w obronie Ojczyzny. Niedaleko kościoła parafialnego, tuż przy przejeździe kolejowym znajduje się osobliwa kapliczka z figurą MB Fatimskiej. Dawniej w tym miejscu stał metalowy krzyż, który umieścił pan Majcherczyk. Chciał on uczcić to miejsce, ponieważ od lat przy przejeździe parafianie wznosili ołtarz podczas uroczystości Bożego Ciała. Kapliczka z figurą MB Fatimskiej została poświęcona w Roku Jubileuszowym 2000. To wotum wdzięczności mieszkańców w 80. rocznicę urodzin Ojca Świętego i w 19. rocznicę ocalenia po zamachu.

alt

Odpust: Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza – 28 października

Autor: Bartosz Popadiak

Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:08 )
 
Krzemionki na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 09 lipca 2019 11:36    PDF Drukuj Email

Podczas obrad 43. Komitetu UNESCO zadecydowano o wpisaniu Krzemionek na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To historyczna chwila dla turystyki regionu świętokrzyskiego.

Więcej… Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:09 )
 
Zapraszam na sandomierski rynek…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 21 czerwca 2019 10:53    PDF Drukuj Email

To nie tylko reprezentacyjny plac tego miasta położonego w dolinie królowej polskich rzek Wisły, ale przede wszystkim jest częścią historycznego zespołu architektoniczno - krajobrazowego, wpisanego na listę pomników historii. Jego centralną część zajmuje gotycki ratusz z około połowy XIV wieku.

Więcej… Poprawiony ( piątek, 28 czerwca 2019 13:47 )
 


Strona 1 z 21