Nagroda za niezwykły album
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 09 stycznia 2013 09:24    PDF Drukuj Email

Podczas październikowego poznańskiego TOUR SALONU odbyło się uroczyste podsumowanie XXI Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Głównym organizatorem tego konkursu były: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego i Urząd Marszałkowski w Poznaniu. II miejsce przyznano wydawnictwu albumowemu pt. „Dawny Powiat Odolanowski na starych pocztówkach 1887 – 1932” pod red. Jacka Bartczaka, wydanemu przez Urząd Gminy i Miasta Raszków.

Publikacje zgłoszone do Przeglądu oceniane były w pięciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie krajoznawcze oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, informatory krajoznawcze i foldery. Przedmiotem oceny jury była krajoznawcza zawartość publikacji oraz forma prezentacji walorów opisywanego terenu. W sumie do Przeglądu zgłoszono 90 publikacji z całej Polski. Wydawnictwo albumowe pt.:"Dawny Powiat Odolanowski na starych pocztówkach 1887 - 1932" opracowane pod redakcją Jacka Bartczaka i wydane przez Urząd Gminy i Miasta Raszków otrzymało II miejsce w kategorii albumy.

alt

- To bardzo prestiżowe wyróżnienie dla naszego wydawnictwa - mówi Jacek Bartczak redaktor albumu „Dawny Powiat Odolanowski na starych pocztówkach 1887 - 1932" - cieszy tym bardziej, że to czytelnik zgłosił album do tego konkursu. Nam zależało, aby stworzyć książkę, która przypomni miejsca sprzed lat, obiekty, które już nie istnieją albo zostały przebudowane. Publikacja miała wzmocnić patriotyzm lokalny. Ta nagroda jest dowodem na to, że cel został osiągnięty - dodał J. Bartczak.
Album zawiera 220 widokówek z miejscowości, które w przeszłości wchodziły w skład nieistniejącego już Powiatu Odolanowskiego. Swoje zbiory udostępnili prywatni kolekcjonerzy pocztówek: Dariusz Dera, Kazimierz Matysek, Ryszard Mikołajczyk, Jacek Bartczak. Informacje historyczne dotyczące tych miejscowości opracowali: Jacek Bartczak, Jarosław Biernaczyk i Rafał Walkow. Książka zawiera tłumaczenia wstępu wykonane w 6 językach obcych: angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, ukraińskim, rosyjskim. Korektę wykonała Hanna Olejnik, a całość graficznie opracował Paweł Frąszczak. Warto nadmienić, że album powstał dzięki wsparciu finansowemu Gminy i Miasta Odolanów, Gminy Przygodzice, Gminy Sośnie, Gminy Ostrów Wielkopolski.

alt

Album dostępny jest w ciągłej sprzedaży w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie (ul. Koźmińska 8), w księgarniach na terenie Raszkowa oraz w Ostrowie Wielkopolskim w księgarni „Omega" na ulicy Raszkowskiej i księgarni na ulicy Kolejowej. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. MGOK -u 62 7343313. Serdecznie zachęcamy do zakupu tego unikatowego wydawnictwa!

Wkrótce, w Naszym portalu, zamieścimy więcej informacji na jego temat.

Tekst i zdjęcia udostępnione zostały za zgodą UGIM Raszków i pochodzą ze strony internetowej Gminy.

alt

Poprawiony ( piątek, 11 stycznia 2013 09:33 )