Tu rodziły się początki Państwa Polskiego
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 18 września 2018 12:21    PDF Drukuj Email

Kościół Archikatedralny Wniebowzięcia NMP, Muzeum Początków Państwa, zabudowa ścisłego centrum wraz z Rynkiem to tylko nieliczne zabytki Gniezna, miasta w którym rodziły się początki Państwa Polskiego i będącego zarazem pierwszą stolicą Polski.


Gniezno leży w województwie wielkopolskim, na Pojezierzu Gnieźnieńskim (w otoczeniu jezior Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary). Jest jednym z większych węzłów drogowych i kolejowych na starym ongiś Szlaku Piastowskim, łączącym Poznań z Gopłem.
Historia miasta jest bardzo ciekawa. Było m.in. stolicą pierwszych książąt piastowskich.
W końcu VIII wieku gród z podgrodziem znajdował się na Wzgórzu Lecha. Za Bolesława Chrobrego stał się najpotężniejszym grodem wojskowym w kraju, w którym zbierało się ponad 6 tysięcy wojowników. Tu w 1025 roku odbyła się koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, a wspomniany podejmował tu cesarza Ottona III. Kilka lat później miasto zostało zniszczone przez najazd czeskiego księcia Brzetysława II, czego konsekwencją było m.in. przeniesienie stolicy do Krakowa po zjednoczeniu Ziem Polskich w XIV wieku.

alt

Do najazdu Szwedów miasto było silnym ośrodkiem gospodarczym, w którym rozwijał się przede wszystkim handel suknem, zbożem i bydłem. Później sukcesywnie ośrodek tracił na ważności, choć w latach 1768 – 93 pełnił rolę miasta wojewódzkiego; znalazło się w Zaborze Pruskim i tutejsza ludność poddana została silnej germanizacji. Nie godzili się z tą presją, stąd Gniezno stało się jednym z ośrodków Powstania Wielkopolskiego.

alt

alt

1872 rok w dziejach miasta wiążę się z uruchomieniem linii kolejowej do Wrześni i dalej do Jarocina.
Po II wojnie światowej miasto dynamicznie się rozwijało, czego przykładem jest rozwój przemysłu i rozbudowa o kilka nowych osiedli mieszkaniowych. Ale warto pamiętać, że Gniezno to przede wszystkim zabytki. A jest ich naprawdę sporo, bo obok słynnej Katedry (o której przy innej okazji nieco więcej informacji0 należy wspomnieć też o ciekawej zabudowie centrum miasta z Rynkiem i okolicznymi uliczkami na czele. Znajdziemy tam naprawdę wiele interesujących architektonicznych perełek i będą to nie tylko obiekty kultu religijnego, ale tez ciekawe kamienice z różnych okresów historii miasta.

alt

Jeśli zaś zdjęcia oraz ten opis wyda się mocno niepełny i zachęci do podróży, to zwiedźcie Gniezno! Polecam gorrrąco!
PS.
W pracy nad tekstem informacje czerpałem m.in. ze Słownika Geograficzno – Krajoznawczego Polski, wydanego w 1992 roku w Warszawie, nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.        

alt