Tu jest „raj” dla wodniaków…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 26 stycznia 2020 17:40    PDF Drukuj Email

W Iławie nad Jeziorakiem, najdłuższym jeziorem w Polsce, oraz innych pobliskich miejscowościach, znajdziemy wiele obiektów infrastruktury turystycznej, z której korzystają przede wszystkim wodniacy. Obok marin, przystani czy pomostów cumowniczych (najczęściej tych prywatnych) działają też wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz firmy specjalizujące się w jego czarterze.O Jezioraku, jego genezie i specyfice, pisaliśmy w naszym serwisie kilka miesięcy temu. To najdłuższe jezioro w Polsce i zarazem największe na Pojezierzu Iławskim, jest mekką dla wielu wodniaków. Ma bardzo rozbudowaną linię brzegową otoczoną lasami i to wszystko wraz otaczającymi je jeziorami tworzy Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Wiele zatok, półwyspów czy wysp to również elementy krajobrazu tak charakterystycznego dla pojezierzy, ale też miejsca, w których zlokalizowane zostały elementy infrastruktury turystycznej, służącej przede wszystkim miłośnikom sportów wodnych.

W samej Iławie znajdziemy wiele przystani jachtowych czy prywatnych pomostów.


alt


Najbardziej znanym i zdecydowanie najnowocześniejszym przykładem takiej infrastruktury jest Port Śródlądowy - Iława, wybudowany w południowo - zachodniej części jeziora z wykorzystaniem pieniędzy z kasy Unii Europejskiej. Jest najnowocześniejszym obiektem żeglarskim na całej Warmii i Mazurach. Jego budowę zakończono blisko 5 lat temu. Port wybudowany został przy ulicy Chodkiewicza, na miejscu wysłużonych obiektów Międzyszkolnego Ośrodka Sportu. W obiekcie znajdziemy m.in. punkt obsługi ruchu żeglarskiego, w ramach którego działa Centrum Obsługi Pasażerów wraz z poczekalnią, obiektem gastronomicznym oraz zapleczem (w tym toaletami i łazienkami). W mini barze zjemy doskonałe dania z ryb (m.in. znakomitą zupę rybną podawaną z grzankami, której nie powstydziliby się nasi "bratankowie).


alt


W Bosmanacie mieści się też duża sala konferencyjna, sla odpraw dla załóg, a także zaplecze biurowe. W części techniczno - socjalnej zlokalizowano pomieszczenie, w którym udzielana jest pierwsza pomoc przedmedyczna osobom poszkodowanym na wodzie. Mieści się tam też pralnia i umywalnia. W warsztacie można dokonać drobnych napraw sprzętu pływającego, a umieszczony w porcie niewielki dźwig pozwala na slipowanie łodzi. W budynku swoje pomieszczenia znalazło również Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej.


alt


Przy odrobinie szczęścia będąc w iławskim Porcie Śródlądowym spotkamy niezwykłego żeglarza, który po Jezioraku pływa już blisko 60 lat. To Edward Jakutowicz, przez przyjaciół wodniaków zwany Edkiem, od 1962 roku zakochany w Jezioraku, a szczególnie w wyspie „Czaplak”.

A skoro o wyspach mowa to największą z nich jest „Wielka Żuława”. To na niej znajdziemy też kilka przystani jachtowych (np. słynną „Barakudę), a dokładnie po przeciwnej stronie lustra wody zlokalizowano nowoczesny „Port Związku Gmin Jeziorak”, a także wiele innych, w tym prywatne pomosty cumownicze oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego (kajaków, rowerów wodnych, żaglówek czy jachtów). W samej Iławie jest też kilka firm specjalizujących się w czarterze jednostek wodnych.


alt


Obok wspomnianej stolicy regionu cenioną i chyba najbardziej znaną jest wioska turystyczna Siemiany, w której obok licznych przystani znajdziemy także kilka tawern.

Poprawiony ( niedziela, 23 lutego 2020 17:52 )