Mieści się tam Muzeum Wody
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 11 stycznia 2020 14:23    PDF Drukuj Email

Liczy ponad 125 lat i jest jednym z najstarszych obiektów architektonicznych w Ełku. Aktualnie po remoncie znalazło w nim miejsce Muzeum Kropli Wody.
Wieża Ciśnień w Ełku zbudowana została w 1895 roku na tzw. Przedmieściu garncarskim i dzięki tej inwestycji do domów w mieście popłynęła woda pitna. Pochodziła z ujęcia, które znajdowało się w niedalekiej odległości od granic ówczesnego miasta. Z kilku studzien głębinowych płynęła woda dobrej jakości do zbiornika retencyjnego. Następnie tłoczono ją do wieży ciśnień, skąd systemem rur liczącym około 30 kilometrów długości rozprowadzana była do domów. Roczne zużycie wody wówczas szacowano na około 2 miliony litrów (obecnie jest to ponad 6 razy więcej).

Wieża Ciśnień swoją funkcję pełniła przez blisko 80 lat, gdy w latach 70. poprzedniego stulecia powstał w mieście nowoczesny system wodociągowy.

Obecnie sama wieża stała się jednym z najładniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych, pełniących publiczną funkcję w mieście.

Wieża ma pięć kondygnacji, z otynkowaną jedynie pierwszą i drugą oraz piątą. Niektóre z kondygnacji zostały rozdzielone kordonowym gzymsem arkadowym. Jest nakryta dachem kopulastym z lukarnami i latarnią.


alt


Dziś dawna wieża ciśnień jest jedną z atrakcji turystycznych Ełku. W jej wnętrzach znajduje się ciekawa placówka czyli „Muzeum Kropli Wody”. Jej nazwa nawiązuje do dawnej funkcji obiektu. W muzeum można zobaczyć przede wszystkim stare pompy, gąsiory oraz butelki, a na ścianach wiele eksponatów związanych z przeszłością miasta i regionu (w tym fotografie starego Ełku z przełomu XIX i XX wieku).

Wieża stanowi też doskonały punkt widokowy na miasto i najbliższą okolicę. W nocy jest oświetlona, przez co niezwykle atrakcyjnie wygląda też po zachodzie Słońca.


Zdjęcia pochodzą ze strony Starostwa Powiatowego w Ełku i Wikipedii.

Poprawiony ( niedziela, 02 lutego 2020 14:30 )