Jest przykładem neobarokowej architektury
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 02 stycznia 2020 10:32    PDF Drukuj Email

Ratusz w Iławie jest jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych w mieście. Wybudowany na początku XX wieku jest obecnie nie tylko siedzibą władz miasta, ale mieści się w nim m.in. Centrum Informacji Turystycznej, Urząd Stanu Cywilnego oraz Komenda Straży Miejskiej. W jego pobliżu znajduje się też kilka innych ciekawych obiektów.


Neobarokowy ratusz w Iławie został zbudowany w latach 1910 -12 za kadencji ówczesnego burmistrza miasta Karla Friedricha Giese. Jedną z przesłanek tej decyzji była pomyślna sytuacja gospodarcza i zasobna kasa miejską. Dlatego postanowiono wybudować reprezentacyjny obiekt, w którym pomieszczą się władze miasta.

Budowa obiektu otoczona była osobistym zainteresowaniem burmistrza. Okazały i zarazem reprezentacyjny gmach ratusza powstałego w neobarokowym stylu usytuowano przy głównej ulicy miasta. Koszt budowy wraz z wyposażeniem wnętrz przekroczył nieco kwotę 200 tysięcy ówczesnych marek. Ratusz został zniszczony podczas II wojny światowej, i tuż po jej zakończeniu rozpoczęła się jego odbudowa (pierwotnie służyła jako miejska hala targowa). W 1995 roku budynek przeszedł kapitalny remont i od tego czasu jest siedzibą władz miasta.


alt


Budynek składa się z kilku części i został wzniesiony na dość rozbudowanym rzucie. Jednym z ciekawszych elementów architektonicznych głównej części budynku są dość okazałe schody zewnętrzne, usytuowane po obu stronach głównego wejścia do ratusza.

W wyższej kondygnacji dojrzymy dość duże okna, oddzielone od siebie pilastrami. Skrzydła budynku zostały współcześnie poszerzone, gdyż pierwotnie stanowiły one jedynie połowę zachodniego i wschodniego skrzydła. Ich wewnętrzne części to koszowe arkady dźwigające taras ograniczony balustradą, a w podcieniach znajdziemy wielki i szerokie okna zakończone koszowym łukiem. Strona południowa to współczesna dobudówka. po obu jej stronach zlokalizowano przejazdy, zaś przy ich narożnikach ćwierćkoliste wykusze.

Drzwi wejściowe ograniczone są po obu stronach szerokimi i półkoliście zamkniętymi oknami z bogatą ornamentyką.

W części dachu dojrzymy kilka facjatek, a zwieńczeniem jest dwustopniowa wieża zakończona hełmem z tarasem i tarczą zegarową.

W połowie lat 90. tych XX wieku obiekt przeszedł gruntowny remont, a po jego zakończeniu wprowadziły się do niego władze miasta. W budynku znalazły swoją siedzibę także inne instytucje, jak np. Centrum Informacji Turystycznej, Komenda Straży Miejskiej oraz Urząd Stanu Cywilnego.


alt


Nieopodal ratusza znajdziemy też kilka innych ciekawych obiektów, w tym kościół pw. Przemienienia Pańskiego czy neoklasycystyczną halę miejską, w której obecnie mieści się kinoteatr.