Najdłuższe, choć niekoniecznie najgłębsze
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 30 lipca 2019 20:10    PDF Drukuj Email

Jest jeziorem polodowcowym, rynnowym czyli o charakterystycznym wydłużonym kształcie lecz niekoniecznie głębokim. Poprzez zatokę Kragę, jezioro Dauby i Kanał Kornicki (Iławski) łączy się z systemem wodnym Kanału Elbląskiego. To Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, liczace ponad 27 kilometrów długości.Jeziorak to jezioro rynnowe znajdujące się na Pojezierzu Iławskim, na północ od Iławy, blisko 100 m n.p.m.. Wraz z jeziorem Płaskim zajmuje blisko 3,5 tysiąca hektarów, ma ponad 27 kilometrów długości, a jego maksymalna głębokość to 12 metrów.

Południową część jeziora stanowi wąska rynna, z wieloma zatokami. Jego północna część jest mocno rozczłonkowana na cztery odnogi (wschodnią zwaną Kragą, zachodnią którą stanowi jezioro Płaskie oraz dwie mniejsze na północy).

Spośród 20 wysp o łącznej powierzchni 24 ha największa to Wielka Żuława (z Iławy kursuje na nią prom), Wielki Bukowiec, Zielony i Lipowy Ostrów oraz Gierczak.


alt


Wśród najbardziej znanych miejscowości turystycznych leżących nad brzegiem Jezioraka należy wymienić m.in. Siemiany, Szałkowo, Jerzwałd oraz oczywiście Iławę (centrum miasta znajduje się nad tzw. Małym Jeziorakiem). O historii tego miasta napiszę przy innej okazji.


alt


Z uwagi na ciekawą linię brzegową ze znaczną ilością zatok o różnej wielkości w ciągu ostatnich lat dla wodniaków zbudowanych zostało kilkanaście mniejszych lub większych przystani, tzw. marin. Największą i zarazem najnowocześniejszą jest oczywiście Port Iława, z bogatą infrastrukturą, która powstała dzięki finansowemu wsparciu z kasy Unii Europejskiej.


alt


Jeziorak jest akwenem, który łączy się z systemem wodnym Kanału Elbląskiego (m.in. przez kanał Kornicki - Iławski).


alt


Autor: Bartosz Popadiak

Poprawiony ( środa, 21 sierpnia 2019 20:22 )