Odwiedź dworek w Stradunach
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    niedziela, 19 maja 2019 10:02    PDF Drukuj Email

Jest pozostałością dużego zespołu dworskiego z XVIII wieku. Znajduje się w miejscowości Straduny, położonej nad rzeką Ełk i Jeziorem Straduńskim, między Ełkiem a Oleckiem.Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1475 roku, kiedy to na skarpie rzeki Ełk wybudowany został zamek krzyżacki. W zamku urzędował wówczas burgrabia, a miejscowość w owym czasie była siedzibą komornictwa. Po upadku Zakonu Krzyżackiego w XVI wieku do zamku przeniósł się starosta straduński. Gdy po 1560 r. powstało Olecko, Straduny zaczęły tracić na znaczeniu, a sam zamek zaczął podupadać.

Warto nadmienić, że latach 1731-1737 pastorem tamtejszej parafii był Jerzy Wasiański, który na język polski przetłumaczył słynny, wydany w Królewcu „Nowo wydany Kancjonał Pruski”. Wydanie uzupełnił m.in. o psalmy autorstwa Jana Kochanowskiego.

Pod koniec XVIII wieku w miejscowości znajdowało się blisko 40 gospodarstw i działała tam szkoła.


alt


W okresie II wojny światowej wieś nie była zniszczona i dzięki temu Straduny zachowały do dnia dzisiejszego pierwotną zabudowę, a także układ ulic.

Wśród zabytków należy wskazać kościół oraz stary młyn wodny. Na północnym skraju miejscowości, w otoczeniu parku ze starodrzewem i stawu, znajdziemy neoklasycystyczny zespół dworski z XVIII wieku. Materiał użyty do budowy tego obiektu to cegła i kamień. Na początku XX wieku był własnością państwową oddawaną w dzierżawę. W latach 20. XX wieku kolejnym dzierżawcą był Schulz, a na terenie majątku działała gorzelnia oraz prowadzono hodowlę koni i bydła.  Stylowo odrestaurowane wnętrza zachowały klimat Prus Wschodnich z końca XIX wieku.

Poprawiony ( środa, 05 czerwca 2019 10:14 )