Małe „oczko na Świat”…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 28 lutego 2020 15:49    PDF Drukuj Email

Ta dawna zatoka Morza Bałtyckiego, która oddzielona od tego akwenu jest Mierzeją Wiślaną. Ma blisko 840 km2 powierzchni, a jej maksymalna głębokość sięga ledwie 5 metrów. To Zalew Wiślany, który pełni głównie funkcję turystyczną, a dzięki cieśninie Pilawskiej (choć to teren Federacji Rosyjskiej) stanowi „małe oczko na świat” dla mieszkańców tej części Polski. Przy Zalewie Wiślanym „przycupnęło” kilka ważnych dla naszej historii miast, jak Frombork, Tolkmicko czy Elbląg.Wracam do historii sprzed kilku miesięcy, bowiem w trakcie wakacyjnych peregrynacji po polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego zajrzeliśmy do Krynicy Morskiej. Tu zdecydowaliśmy się zaokrętować na jeden ze statków pasażerskich na rejs po Zalewie Wiślanym, o którego charakterystyce kilka słów poniżej.

Od Zatoki Gdańskiej oddziela go Mierzeja Wiślana, a z Morzem Bałtyckim komunikuje jedynie pogłębiona z uwagi na ruch jednostek pływających cieśnina zwana Rynną Bałtyjską (Pilawską) już granicą Polski, na terenie należącym do Federacji Rosyjskiej.

Zalew Wiślany ciągnie się na długości blisko 90 kilometrów od Żuław Wiślanych aż po Półwysep Sambia. Środkiem tego akwenu, ale ukośnie do jego osi podłużnej ciągnie się granica państwa.


alt


Zalew Wiślany, mimo stałego zasilania przez wpływające do niego rzeki (Nogat, Szkarpawa, Pasłęka), jest zbiornikiem z lekko słonawymi wodami (maksymalnie do 7 ‰ w pobliżu wspomnianej wcześniej cieśniny Pilawskiej). Co ciekawe, mimo znacznego dopływu wód rzecznych basen Zalewu Wiślanego tylko w 1/3 swojej objętości stanowią wody słodkie. Ale warto pamiętać, że przez lata ulegał i wciąż ulega zmianom hydrograficznym. Teraz m.in. przez pomysł sztucznego przekopu łączącego Zalew z Zatoką Gdańską.


alt


Ten niezwykle malowniczy zbiornik wodny w tej części Polski pełni głównie funkcję turystyczną. Tu w sezonie letnim odbywa się wiele rejsów floty pasażerskiej (stałych pomiędzy Krynicą Morską, Tolkmickiem i Fromborkiem oraz rejsów spacerowych po Zalewie). Kilkanaście statków „białej floty” obsługujących przede wszystkim rejsy między tymi portami stanowi znakomitą ofertę, z której warto skorzystać choć na chwilę podczas odwiedzin tej niezwykle malowniczej części naszego kraju.

Z ośrodków miejskich zlokalizowanych nad zalewem - oprócz tych wymienianych - należy wymienić też Elbląg, niegdyś siedzibę władz wojewódzkich, a obecnie niekwestionowaną stolicę tego regionu.


Poprawiony ( sobota, 28 marca 2020 16:43 )