Wąskotorówką wzdłuż wybrzeża czyli Żuławska Kolej Dojazdowa
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 19 września 2019 15:22    PDF Drukuj Email

Stanowi niewątpliwie jedną z atrakcji turystycznych tej części Polski. Co ciekawe, kursuje nie tylko w sezonie turystycznym, ale też dzięki zaangażowaniu wielu osób z Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych stanowi alternatywę dla siatki połączeń autobusowych. Choć z racji swojej specyfiki (bo do jej funkcjonowania niezbędna jest specjalna infrastruktura) z autobusem nie wygra, to jednak wielu osobom (czytaj nie tylko turystom) oferta Żuławskiej Kolei Dojazdowej bardziej przypada do gustu.Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych zostało założone w 1990 r. Od początku działalności jego celem jest ochrona materialna zabytków techniki kolejowej oraz propagowanie transportu kolejowego, zwłaszcza w aspekcie turystycznym. Towarzystwo zostało stworzone przez ludzi od lat interesujących się kolejnictwem oraz osoby zawodowo związane z transportem kolejowym. Towarzystwo w zakresie ochrony zabytków kolejnictwa może pochwalić się szeregiem sukcesów. Dzięki aktywnym działaniom towarzystwa w 1992 roku został utworzony Skansen „Parowozownia Kościerzyna”. Znajduje się tu sześć odrestaurowanych zabytkowych wagonów. Jednak chyba ich największym sukcesem jest skompletowanie i odrestaurowanie jednostki elektrycznej eksploatowanej do lat siedemdziesiątych na trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Działania Towarzystwa doprowadziły również do zabezpieczenia blisko 50 zabytkowych pojazdów kolejowych przed fizyczną likwidacją oraz przekazania ich pod nadzór Skansenu w Kościerzynie.

Członkowie Towarzystwa organizowali pociągi specjalne dla miłośników kolei głównie po historycznych zamkniętych już liniach, w tym m.in. w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.


alt


We wrześniu 2000 roku wraz ze Starostwem w Nowym Dworze Gdańskim, Gminami Stegna i Sztutowo podjęli działania na rzecz reaktywowania Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Baza kolei została zorganizowana w Nowym Dworze Gdańskim w istniejącej lokomotywowni. 17 września 2001 roku Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim przekazało w bezpłatne użytkowanie Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych część dzierżawionej już od PKP linii kolejowej. Pierwszy pociąg dla turystów i mieszkańców powiatu nowodworskiego wyjechał 15 sierpnia 2002 roku – osiem lat po zawieszeniu ruchu przez PKP. Pierwsze regularne pociągi planowe ruszyły 21 czerwca 2003 roku. Wraz z początkiem 2004 roku Powiat wydzierżawił Towarzystwu cały tabor będący już Jego własnością. Na podstawie tej umowy towarzystwo stało się operatorem na Żuławskiej Kolei Dojazdowej.


alt


Wraz z wejściem w życie Ustawy o transporcie kolejowym Towarzystwo rozpoczęło starania o uzyskanie licencji na przewóz osób i towarów. Działania te zostały uwieńczone sukcesem, gdy 12 lipca 2004 roku otrzymali licencję na przewóz osób nr WPO/073/2004 oraz na przewóz rzeczy WPR/072/2004. Dokument ten pozwala na prowadzenie wszystkich rodzajów pociągów na terenie całego kraju.

W ramach działań promujących transport kolejowy w 2009 roku we współpracy z przewoźnikiem Arriva i samorządami lokalnymi uruchomili „Pociąg na plażę”. Połączenie to funkcjonowało w wakacyjne soboty na trasie Grudziądz – Malbork – Nowy Dwór Gdański gdzie następowała przesiadka na pociąg wąskotorowy do Stegny i Sztutowa. W tym samym okresie w przeciwnym kierunku kursował „Pociąg na zamek” umożliwiając turystom z Mierzei Wiślanej zwiedzenie zamków krzyżackich w Malborku i Kwidzynie. Oferta ta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że składy pociągów musiano wydłużyć o wszystkie posiadane do dyspozycji wagony. Dzisiaj podstawowym profilem działalności jest prowadzenie wąskotorowej zabytkowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej, stanowiącej w sezonie turystycznym nie lada atrakcję. Regularne przejazdy między Nowym Dworem Gdańskim przez Stegnę do Jantara i Sztutowa cieszą się ogromnym zainteresowaniem gości (ale nie tylko). Bo mieszkańcy tej części kraju także korzystają z oferty przejazdów ŻKD. Będąc tam warto zapoznać się z rozkładem jazdy i skorzystać z przejazdu wagonikami po wąskich torach.


alt

Poprawiony ( sobota, 19 października 2019 15:30 )