Polskie Stonehenge
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 06 października 2011 19:14    PDF Drukuj Email

Tajemnicze skupisko głazów ułożonych w kręgi, kilkanaście ziemnych kurhanów oraz towarzyszące im promieniowanie potwierdzone przez radiestetów – to wszystko znajdziemy na Kaszubach, nieopodal wsi Węsiory w gminie Sulęczyno.  Miejsce to zwane jest przez turystów polskim Stonehenge.

Jezioro Długie to jedno z wielu, leżące na obszarze zwanym Szwajcarią Kaszubską. Nad jego północno – zachodnim brzegiem, na niewielkim wzniesieniu znajdziemy niezwykłe i zarazem tajemnicze skupisko głazów, ułożonych w kręgi. Towarzyszą im ziemne kurhany. To swoiste miejsce mocy o miękkiej energii, działającej jak pompa odsysająca chaos z otoczenia i wszelkich organizmów żywych.


alt

Kiedy na przełomie lat 50. i 60. poprzedniego stulecia naukowcy odkryli to miejsce nadali kręgom nazwy. Stąd znajdziemy np. Krąg Ofiarny czy Krąg Spotkań. Najprawdopodobniej kręgi te to dawne miejsca kultu czy spotkań rady starszych. Zwiedzając rezerwat znajdziemy także krąg w całości wyłożony kamieniami – to Krąg Strażnika. Wkraczając w jego granice wiele osób zaczyna odczuwać niezwykłe stany jak niepokój, lęk czy najpowszechniejszy ból głowy. Bardzo często towarzyszą im zaburzenia równowagi.


alt

Archeolodzy określili wiek tego znaleziska na ok. 2 tysiące lat. Przyjęli również teorię, że obiekty te są pozostałością Gotów, którzy przywędrowali nad jezioro Długie w okresie I-II wieku naszej ery. Według legend kaszubskich miejsce to zbudowali Stolemowie, mityczni przybysze z północy.


alt

Kamiennym kręgom towarzyszy 20 ziemnych kurhanów. Znalezione szczątki ludzkie i pozostałości naczyń świadczą, że to miejsce mogło być miejscem pochówku oraz obrzędów religijnych. Dodatkowo współcześni astronomowie odkryli, że kamienie mają specyficzne ustawienie. Być może były czymś w rodzaju kalendarza.

Inną, przyrodniczą ciekawostką jest fakt, że głazy porośnięte są rzadkimi gatunkami mchów i porostów.


alt

Rezerwat „Kamienne Kręgi” leży w niemal samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej, 2 km na południe od miejscowości Węsiory w gminie Sulęczyno, przy drodze krajowej numer 228 (29 km od Bytowa i 27 km od Kartuz).


Poprawiony ( sobota, 08 października 2011 20:23 )