Andrzej Ciechanowiecki – kolekcjoner i darczyńca
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    czwartek, 30 marca 2017 05:57    PDF Drukuj Email

Od początku kwietnia przez ponad dwa miesiące w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu prezentowana będzie wystawa poświęcona Andrzejowi Stanisławowo Ciechanowieckiemu. Eksponaty pochodzą z kolekcji Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich i Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.

Andrzej Stanisław Ciechanowiecki (1924–2015) był człowiekiem o wielkim sercu. Mecenas kultury, światły kolekcjoner, darczyńca wielu muzeów polskich i zagranicznych, kawaler Zakonu Maltańskiego, wreszcie honorowy obywatel Ciechanowca. Z wykształcenia doktor historii sztuki, z zawodu antykwariusz, przez wielu tytułowany profesorem, przez przyjaciół nazywany Adim, a przez angielskich znajomych, mających trudności z wypowiedzeniem jego nazwiska, zwany chicken-and-whisky. Faktami z bogatego życiorysu Andrzeja Ciechanowieckiego można swobodnie obdzielić biogramy kilkunastu osób.

alt

Andrzej Ciechanowiecki kolekcjonował głównie polonica – najwyższej klasy dzieła sztuki polskiej i europejskiej związane z Polską. Zbierał również brązy oraz szkice olejne. Jego największym darem było przekazanie prywatnej kolekcji poloniców i założenie Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie w 1986 r. Prezentowane na wystawie obiekty ze zbiorów Fundacji służyły jako wyposażenie ostatniego mieszkania kolekcjonera przy 92 Mount Street w dzielnicy Mayfair, w Londynie.

alt

- Celem ekspozycji jest prezentacja sylwetki Andrzeja Ciechanowieckiego jako kolekcjonera i darczyńcy, między innymi poprzez odtworzenie fragmentów londyńskiego mieszkania kolekcjonera, który twierdził: „chciałem widzieć i czuć obecność dookoła siebie obiektów przeze mnie zbieranych, nacieszyć oczy…” – wyjaśnia kurator wystawy dr Magdalena Białonowska.
Ekspozycja prezentowana będzie w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu od 7 kwietnia do 11 czerwca 2017. Serdecznie zapraszamy!

Poprawiony ( sobota, 01 kwietnia 2017 06:08 )