Nagroda powędrowała do Zwierżan
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 09 listopada 2016 14:57    PDF Drukuj Email

altPo raz dwunasty oceniono Zabytki Budownictwa Drewnianego w województwie podlaskim. Rozstrzygnięcie konkursu, który odbywał się pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków odbyło się w siedzibie Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Pierwsza nagroda powędrowała do Marzenny i Piotra Horsztyńskich ze Zwierżan w gminie Sidra.


Współzawodnictwo na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim w 2016 roku zostało rozstrzygnięte. Do konkursu rozgrywanego pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków zgłoszonych zostało ponad pięćdziesiąt budynków z dwudziestu pięciu gmin m.in. powiatów hajnowskiego, białostockiego, sejneńskiego, suwalskiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego oraz sokólskiego.

alt

Wśród budynków przeważały te, wybudowane po II wojnie światowej, przy czym regulamin ustala rok 1956 jako cenzurę czasową ograniczającą możliwość zgłaszania nowszych budynków. Warto wspomnieć, że najstarszym obiektem biorącym udział w tegorocznej edycji współzawodnictwa był budynek mieszkalny z Tykocinia, wybudowany około 1850 roku. Z tego mniej więcej okresu pochodziły obiekty z Wólki Wyganowskiej, Ciechanowca, Socy czy wreszcie Krejwian (chodzi o zabytkowy spichlerz).
Podsumowanie konkursu odbyło się w gościnnych progach Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, a nagrody wręczał m.in. Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego, Anatol Wap, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego oraz Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu.  

alt

Pierwsze miejsce i nagroda w wysokosci 6 tysięcy złotych powędrowała do Marzenny i Piotra Horsztyńskich, właścicieli zagrody w Zwierżanach w gminie Sidra. Cztery równorzędne drugie nagrody po 3 tysiące złotych otrzymali: Jadwiga i Henryk Bielawie, właściciele budynku mieszkalnego w Tykocinie; Maria Ćwikowska, za budynek mieszkalny w Soce gmina Narew; Mirosław Maciejuk za budynek w Borysówce gmina Hajnówka oraz Barbara Pratzer-Dietrich, za budynek mieszkalny z Ciechanowca.

alt

Trzy rónorzedne trzecie nagrody po 1,6 tysiąca złotych otrzymali właściciele budynków mieszkalnych: Wiera Michalczuk, w Soce, gmina Narew; Urszula Przytuła, w Nowej Przerośli, gmina Przerośl; Magdalena Stopa, w Dziecinnem, gmina Boćki.
Komisja konkursowa przyznała także dziesięć wyróżnień, które trafiły m.in. do mieszkańców Olchówki, Protasów, Sejw oraz Wólki Wyganowskiej.

Za rok kolejna, trzynasta edycja konkursu i jego organizatorzy już dziś zapraszają do udziału wszystkich właścicieli dobrze zachowanych budynków wiejskich w województwie podlaskim.

Zdjęcia pochodzą z profilu muzeum Rolnictwa na FB.

Poprawiony ( sobota, 12 listopada 2016 15:10 )