Lokomobila BW w zbiorach Muzeum Rolnictwa
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 25 maja 2016 15:36    PDF Drukuj Email

altCiechanowiecka placówka stała się właścicielem niezwykłego zabytku. Chodzi o ważącą zaledwie 650 kg parową lokomobilę, która w ostatnim czasie powiększyła zbiory Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Warto wspomnieć, że w placówce turyści mają niepowtarzalna okazję obejrzenia największej kolekcji lokomobil parowych w Polsce.


Kolekcja liczy obecnie 9 szt. lokomobil fabrycznych wyprodukowanych w latach 1895-1922 oraz lokomobilę BW tzw. samoróbkę, która jest jednocześnie najnowszym nabytkiem ciechanowieckiego muzeum. Wszystkie są starannie odrestaurowywane. Jako pierwsza w 1970 roku trafiła do zbiorów lokomobila niemieckiej firmy Lanz (wyprodukowana w 1906 roku). Wśród zebranych maszyn jest także najstarsza w Polsce lokomobila przeciągana z 1895 roku oraz lokomobila samobieżna z 1910 roku. Ta pierwsza została doprowadzona do pełnej sprawności technicznej. Kolekcja ma charakter rozwojowy, czego przykładem jest ostatni zakup lokomobili parowej BW.

alt

Skonstruował ją członek stowarzyszenia miłośników dawnej techniki rolniczej z Golubia-Dobrzynia, z zawodu szewc, którego marzeniem było zbudowanie według własnego pomysłu jeżdżącej maszyny parowej. Do jej budowy wykorzystał wiele różnych elementów, m.in. z ciągnika Ursus C-360 (koła zębate skrzyni biegów), tłok ciągnika Zetor 25 A, a łańcuchy z rozrzutnika obornika. Walczak lokomobili skonstruował ze stalowej rury grubości 12 mm, w kołach przednich natomiast wykorzystał piasty grabi konnych. Co ciekawe, w konstrukcji znalazły swoje zastosowanie elementy maszyny do szycia. Po złożeniu wszystkich elementów w całość, powstała 2-biegowa samobieżna lokomobila, poruszająca się do przodu i do tyłu w zależności od obrotów parowego silnika.

alt

Konstruktor nazwał swoją maszynę lokomobilą BW, a skrót w jej nazwie pochodzi od inicjałów jego nazwiska i imienia. Od czasu skonstruowania w 2012 r. brała ona udział w wielu zlotach i pokazach kolekcjonerskich w Polsce, a od tygodnia dumnie prezentuje się na jednej z organizowanych w Muzeum Rolnictwa wystaw. Jej wymiary to: 242 cm wysokości, 240 cm długości i 120 cm szerokości. Ma również kocioł parowy, do którego możemy wlać aż 140 l wody. Na dodatek jeździ, rozwijając prędkość do 10 km/godz.! Tak oczywiście przedstawia się skrócony opis miniaturowej, samobieżnej lokomobili parowej zakupionej w ostatnim czasie do muzealnych zbiorów.

alt

Muzeum zakupiło lokomobilę BW również z myślą o pokazach. Najbliższy i jej oficjalna prezentacja odbędzie się już w sobotę 28 maja br. w godz. 16.30-19.30, kiedy to muzeum będzie gościć uczestników międzynarodowego 12 Białostockiego Rajdu Moto Retro.

alt

Poprawiony ( wtorek, 31 maja 2016 15:56 )