Uroki zimy znajdziesz w Polańczyku
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    poniedziałek, 23 stycznia 2017 16:12    PDF Drukuj Email

altJest miejscowością wczasowo – uzdrowiskową, położoną na zachodnim brzegu sztucznego zbiornika wodnego – Jeziora Solińskiego zwanym „Bieszczadzkim Morzem”. Do dyspozycji kuracjuszy jest ponad 1200 miejsc w kilku dużych sanatoriach (m.in. „Amer – Pol”, „Dedal” czy „Solinka”). Leczone są tu schorzenia reumatyczne, ortopedyczno – urazowe, górnych i dolnych dróg oddechowych czy wreszcie cukrzyca. Od grudnia 1999 roku jest siedziba władz administracyjnych gminy Solina.


Polańczyk lokowany jest na prawie wołoskim w dobrach sobieńskich rodu Kmitów. Wieś istniała już w XVI wieku (pierwsze wzmianki ok. 1580 roku) pod nazwą Polieszczańskie. Władały nią w tym okresie rody m.in. Stadnickich, Balów, Hermanowskich czy Gołębiewskich.
Obecna nazwa wsi przyjęła się pod koniec XVII wieku, kiedy jej właścicielami byli Polańscy. Za czasów Galicji właścicielami Polańczyka byli m.in. Karszniccy, Lempiccy, hrabia Sołtyk oraz Franciszek Cieśliński (ostatni, do 1945 roku).

alt

O Polańczyku napisał także autor Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1887 roku.
Przez lata miejscowość zamieszkiwali nie tylko Polacy, ale też ludność ukraińska i rusińska. Po II wojnie światowej te dwie ostatnie wysiedlono.
Po realizacji budowy zapory w Solinie i zalewu w latach 1961 – 68 Polańczyk zmienił swoje oblicze. Wody zalewu złagodziły ostry górski klimat, dzięki czemu powstał specyficzny mikroklimat. Dodatkowo wykonano odwierty, w których znalezione zostały pokłady wód mineralnych (wodorowęglanowo – sodowe, jodkowe, borowe o nazwie „Polańczanka” oraz chlorkowo – wodorowęglanowe – sodowe, jodkowe, fluorkowe i bromowe o nazwie „Solinianka”. To bogactwo zadecydowało o rozpoczęciu pod koniec lat 70. XX wieku leczenia uzdrowiskowego. Powstało wtedy wiele obiektów sanatoryjno – wypoczynkowych na półwyspie wcinającym się głęboko w wody Jeziora Solińskiego. Status uzdrowiska Polańczyk otrzymał dopiero w 1999 roku. Leczy się tutaj m.in. choroby układu oddechowego i moczowego, choroby kobiece, reumatyczne oraz ortopedyczno urazowe.

alt

Zimą miejscowość kusi przede wszystkim czystym powietrzem, duża ilością śniegu a także przepięknymi krajobrazami. Latem miejscowość upodobali sobie przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych i wędkarze. Ale o tym przy innej okazji.

alt

W Polańczyku znajdziemy dodatkowo wiele miejsc noclegowych, a doskonała i różnorodna baza gastronomiczna sprawia, że miejscowość odwiedza też wielu turystów. Z punktu widokowego położonego nieopodal głównej drogi rozpościera się piękna panorama na uzdrowisko i najbliższą okolicę, a także na majaczące w oddali pasma Karpackie.

alt

Do Polańczyka dojedziemy kierując się z autostrady Kraków – Rzeszów w kierunku Krosna, potem Sanoka i Leska.

alt

Poprawiony ( niedziela, 29 stycznia 2017 17:22 )