Wizyta ekspertki ICOMOS na Podkarpaciu
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    środa, 10 października 2012 20:56    PDF Drukuj Email

Przez dziewięć dni przedstawicielka Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych zwiedzała cerkwie polskiego i ukraińskiego regionu Karpat, nominowanych do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Cztery z nich zlokalizowane są na Podkarpaciu.


Od kilku lat trwa współpraca Narodowego Instytutu Dziedzictwa z przedstawicielami strony ukraińskiej: Państwowym Historyczno-Architektonicznym Rezerwatem w Żółkwi oraz Naukowo- Badawczym Instytutem badania Zabytków w Kijowie. Pokłosiem tej współpracy jest złożony w styczniu br. przez stronę ukraińską wniosek o wpis szesnastu cerkwi leżących po obu stronach granicy na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osiem z nich znajduje się w Polsce i są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (wszystkie na Podkarpaciu) oraz cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach - dawniej Rychwałdzie, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (wszystkie w Małopolsce).

alt

Osiem cerkwi po ukraińskiej stronie granicy to: cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Potyliczu, cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu, cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi, cerkiew św. Dymitra w Matkowie (wszystkie zlokalizowane w obwodzie lwowskim), cerkiew św. Ducha w Rohatyniu, cerkiew Narodzenia Theotokos w Werbiążu Niżnym (obie położone w obwodzie iwanofrankowskim), cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie, cerkiew św. Michała Archanioła w Użoku (obie znajdujące się na terenie obwodu zakarpackiego).

alt

Pod koniec września wymienione obiekty wizytowała ekspertka ICOMOS, organizacji doradczej Komitetu Światowego Dziedzictwa. Celem wizyty była ocena w terenie stanu zachowania i autentyzmu poszczególnych cerkwi oraz zasad ich ochrony, a także integralności i systemu zarządzania nominowanym dobrem. W trakcie trwającego dziewięć dni pobytu w Polsce i na Ukrainie miała możliwość zapoznać się zarówno z problematyką poszczególnych obiektów, jak i spotkać z przedstawicielami samorządów lokalnych, służb konserwatorskich oraz lokalnych społeczności. Takie wizyty są rutynowym działaniem i stanowią jeden z elementów wieloetapowej oceny merytorycznej wniosku, prowadzonej przez ICOMOS. Wiosną przyszłego roku ocena ta zostanie zakończona raportem, który będzie stanowił podstawę decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa.

alt

Należy dodać, że najstarsze zachowane drewniane cerkwie w obszarze polskich i ukraińskich Karpat pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Świątynie te stanowią najdoskonalsze osiągnięcia drewnianej architektury cerkiewnej swych czasów, po dziś dzień zdumiewając skomplikowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.
Zespół proponowanych do wpisu drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat, będąc unikatową spuścizną kulturową, ma wypełnić nader istotną lukę w reprezentacji tradycyjnych drewnianych budowli sakralnych Europy, obecnych na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia pochodzą ze strony Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Poprawiony ( niedziela, 04 listopada 2012 11:20 )