Uniejów to nie tylko zamek i termy…
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    piątek, 20 marca 2020 17:59    PDF Drukuj Email

Oprócz funkcji typowo gastronomiczno - noclegowej jest to swoiste muzeum etnograficzne, w którym prezentowanych jest kilka zabytkowych pojazdów konnych oraz dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. W tym miejscu odbywają się również warsztaty edukacyjne i pokazy jak np. kowalstwa, garncarstwa, florystyczne oraz różnego rodzaju plenerowe imprezy folklorystyczne. Mam na myśli  znajdującą się nad rzeką Wartą, nieopodal słynnych Term Uniejowskich Zagrodę Młynarską.
Wspomniany obiekt, znajdujący się przy ulicy arcybiskupa Jakuba Świnki za drogą krajową nr 72, prowadzącą z Uniejowa do Turka, nieopodal Uniejowskich Term, to jedno z ciekawszych miejsc, które w tej części województwa łódzkiego warto odwiedzić.

Obiekt godny jest polecenia z uwagi na swoją wielofunkcyjność, a także walory poznawcze.

Zagrodę Młynarską tworzy bowiem kilka zabytkowych obiektów (głównie XIX wiecznych), przeniesionych z terenu województwa łódzkiego bądź stanowiących wierne kopie tych budynków, które istnieją w innych lokalizacjach.


alt


Pierwszym ze wspomnianych jest pochodzący z lat 80. XIX wieku dwór z Nagórek, w którym po remoncie i adaptacji znalazło się kilka pokoi z miejscami noclegowymi dla turystów.


alt


We wnętrzu XIX wiecznego wiatraka ze Zbylczyc swoje miejsce znalazło muzeum młynarstwa (z bogatymi i różnorodnymi, charakterystycznymi dla tej działalności, eksponatami). W drugim z wiatraków znalazło się kilka miejsc noclegowych.

Smakowitej kuchni tego regionu możemy spróbować w chałupie ze Skotnik, która wybudowana została niemal dokładnie w połowie XIX wieku.

Wreszcie stodoła to niezwykle wiernie wykonana kopia tej, którą zobaczyć można w miejscowości Besekiery w gminie Grabów. W jej wnętrzu umieszczono kilka zabytkowych pojazdów konnych oraz ekspozycję dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. To tu także odbywają się wspomniane wcześniej warsztaty edukacyjne.


alt


W kompleksie Zagrody Młynarskiej i w jej bezpośrednim pobliżu odbywa się latem wiele różnego rodzaju plenerowych imprez folklorystycznych.


alt

Poprawiony ( środa, 22 kwietnia 2020 18:06 )