Zalew w Łęczycy ma swoje walory
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 12 listopada 2019 14:34    PDF Drukuj Email

Prezentuje się bardzo atrakcyjnie o każdej porze roku. Ale chyba jednak najciekawiej późną jesienią. Jest jednym z niewielu zbiorników wodnych w województwie łódzkim. Powstał na początku lat 50. XX wieku i stanowi niewątpliwie jedną z atrakcji turystycznych położonej nad Bzurą Łęczycy.Województwo łódzkie jest ubogie w zbiorniki wodne, które ukształtowały warunki naturalne. No może poza dwoma niewielkimi, leżącymi na dziale wodnym między dorzeczami Odry i Wisły. Mam na myśli dwa jeziora polodowcowe: Rydwan i Okręt.

Z racji braku tych naturalnych, budowanych było kilka jezior sztucznych, mających charakter głównie zbiorników retencyjnych. Do nich należą zbiorniki: Sulejowski (na Pilicy) i Jeziorsko (na środkowym biegu Warty).

Są też zbiorniki małe, które mają bardziej charakter rekreacyjny. Wśród tych należy wymienić zalew miejski w Łęczycy (a w zasadzie są dwa). Powstały na początku lat 50. poprzedniego stulecia. Systematycznie zasilane przez dopływ Bzury, zamulane i zanieczyszczane szlamem, dopiero na początku lat 2000 doczekały się inwestycji, dzięki którym pogłębiono i oczyszczono niecki.


alt


Te prace pozwoliły na przekazanie lokalnej społeczności obiektów gruntownie zmodernizowanych, gdzie oprócz uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa, będzie można oddawać się rekreacji. Nie tylko przez samych mieszkańców Łęczycy, ale też licznie miasto odwiedzających turystów.

Zalew Miejski w Łęczycy piękny jest chyba o każdej porze roku, ale jednak najbardziej atrakcyjnie prezentuje się jesienią. Szczególnie wtedy, gdy jego piękno uchwycone zostaje przez Katarzynę Paluszkiewicz, autorkę bloga Mojapasja_fotografia

Zapraszam do zapoznania się z jej pracami, bo warto!


alt

Zdjęcia ze strony Mojapasja_fotografia

Poprawiony ( niedziela, 08 grudnia 2019 15:41 )