Zabytek w cieniu tumskiej kolegiaty
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    sobota, 06 października 2018 21:28    PDF Drukuj Email

Posadowiony jest nieopodal słynnej kolegiaty w Tumie, przy drodze w kierunku Łęczycy (woj. łódzkie). To XVIII wieczna konstrukcja, do budowy której jako materiał posłużyło drewno modrzewiowe. Wybudowany został w stylu barokowym w 1761 roku.Kościół p.w. Świętego Mikołaja w Tumie pochodzi z II połowy XVIII wieku (z 1761 roku). To nie orientowany, drewniany, jednonawowy kościół z niższym prezbiterium o konstrukcji zrębowej, wybudowany na kamiennej podmurówce na planie prostokąta. Materiałem, z którego powstał szkielet i reszta konstrukcji to drewno modrzewiowe. Ten XVIII wieczny zabytek został wybudowany w stylu barokowym.  

alt

Nad nawą i prezbiterium znajduje się dwukalenicowy dach, kryty gontem, zwieńczony prostokątną sygnaturką z identycznym pokryciem. Z boku prezbiterium znajduje się wejście do zakrystii. Nawa poprzedzona jest kruchtą. Wnętrze świątyni nawiązuje do baroku. Znajduje się w nim płaski strop, belka tęczowa z napisami fundacyjnymi, datą budowy oraz barokowym krucyfiksem. Ołtarz główny też pochodzi z baroku, a obok znajdują się dwa ołtarze boczne.

alt

Obok kościoła, w pięknym i dużym ogrodzie znajduje się murowana dzwonnica typu parawanowego oraz rzeźby kamienne.
Świątynia w latach 1761 – 1818 pełniła funkcję kościoła parafialnego, z uwagi na prowadzony remont położonej nieopodal kolegiaty w Tumie (chodziło o zapewnienie parafianom miejsca do odprawiania mszy).

alt

Kościół jest obiektem zabytkowym, wpisanym do Regionalnego Katalogu i Rejestru Zabytków Województwa Łódzkiego.  

alt

Poprawiony ( środa, 14 listopada 2018 21:46 )